Rade Dzambic si-a invins fosta echipa

Chiar dacă Baschet Club Timişoara a plecat la Bucureşti pentru a juca meciul de campionat cu CSM Bucureşti cu gânduri mari, scorul final al disputei a fost, încă o dată, defavorabil echipei bănăţene.

BC Timişoara a fost învinsă de bucureşteni cu scorul de 88 – 70, pe reprize 29 – 18, 18 – 15, 19 – 18, 22 – 19. Iar cel care a dus formaţia gazdă către succesul final a fost ex-idolul tribunelor de la „Constantin Jude” din sezonul trecut, sârbul Rade Dzambic. Problema învingătoarei nu s-a pus niciun minut, BC Timişoara era condusă sănătos, cu 11 puncte, chiar după prima repriză a meciului, după ce încasaseră deja 29 de puncte.

Elevii lu Petricevic nu au mai reuşit să se apropie de egalitate şi au pierdut şi următoarele reprize. Desigur, Turbo Rade a fost cel mai bun jucător al gazdelor, el reuşind 17 puncte, 6 recuperări şi 9 pase decisive. De la timişoreni s-a remarcat din nou americanul Covington, cu 19 puncte, urmat de Dan Păltinişanu, cu 17 puncte, şi Nenand Markovic, cu 15 puncte.