Puternici în campionat

3Comentarii
Timişoara. „Poli” a trecut peste eşecul din Cupa UEFA, şi a depăşit de o altă echipă „europeană”, FC Vaslui, după o partidă viu disputată.   Poli - Vaslui   Poli - Vaslui III

Începutul partidei a fost alert, Bucur ameninţând din start poarta moldovenilor. De cealaltă parte, Temwanjera şi Ghencev au vrut să arate că echipa lor nu a venit să se apere. După o jumătate de oră echilibrată, dar în care „Poli” a dominat însă mai mult, Vasluiul a deschis scorul prin puternicul atacant Temwanjera, care a fructificat cu sânge rece o pasă excelentă a lui Hugo Luz. Bănăţenii nu au acuzat jocul primirii golului şi au luat cu asalt pasul lui Kuciak. Cu trei minute înainte de finalul primului mitan, Bucur a restabilit egalitatea, după o fază lucrată de Parks, şi la care Borbely a avut un luft de efect. După pauză, vasluienii au ieşit decişi şi au vrut să tranşeze partida, însă Pantilimon s-a opus la şuturile lui Ljubinkovici şi Ghencev. Bănăţenii au preluat conducerea partidei şi a fost nevoie de inspiraţia lui Cisovsky ca echipa gazdă să intre în avantaj. Fundaşul slovac a preluat mingea de la mijlocul terenului, a urcat până la 30 de metri şi a trimis torpilă direct în vinclu, 2-1. Cireaşa de pe tort a înfipt-o acelaşi Bucur, aflat în evidentă revenire de formă. Gigel a driblat doi adversari, după care a înscris pentru 3-1, semând astfel a doua revenire a Timişoarei, de la 0-1, la 3-1. De remarcat „11”-le folosit de Dusan Uhrin, care i-a titularizat pe Eder Bonfim şi pe Cisovsky, în apărare şi pe Stancu şi Borbely, la mijloc. Şi în atac, Bucur şi Parks au jucat pentru prima dată împreună, din primul minut.

Timişoara: Pantilimon – Bonfim, Luchin, Cisovsky, Milhazes – Stancu, Alexa, Borbely, Artiom Karamyan (62, Goga) – Parks (70, Rusici), Bucur (92, Arman Karamyan). Antrenor: Dusan Uhrin.
Vaslui: Kuciak – Luz, P. Jovanovici, Andronic, Panait – Zmeu (70, Neagu), Ljubikovici, Ndoye, Ghencev, Aliuţă (85, Buhăescu), – Temwanjera (N. Jovanovici). Antrenor: Viorel Hizo.