PROGRAMUL FESTIVALULUI DRAMATURGIEI ROMÂNEŞTI

2Comentarii
PROGRAMUL FESTIVALULUI DRAMATURGIEI ROMÂNEŞTI
ediţia a XIV-a
Timişoara, 4-12 octombrie 2008
PROGRAM

Sâmbătă, 4.10
ora 19, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Satelit
URBAN KISS, un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul Naţional de Operetă Bucureşti –

ora 21, Sala 2, Secţiunea Concurs
MANSARDĂ LA PARIS CU VEDERE SPRE MOARTE de Matei Vişniec, un spectacol de Radu Afrim, Kulturfabrik Luxembrug – spectacol în limba franceză, cu traducere în limba română la cască

Duminică, 5.10
ora 17, Sala Studio a Teatrului „Csiky Gergely”, Secţiunea Concurs
AMALIA RESPIRĂ ADÎNC de Alina Nelega, un spectacol de Mariana Cămărăşan, Teatrul Act Bucureşti

ora 19, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Concurs
NEVASTA LUI HANS sau CE SĂ CAUTE UN ÎNGER ÎN ORAŞUL ACESTA
dramatizare de Ion Sapdaru după Nichita Danilov, un spectacol de Ion Sapdaru, Teatrul Naţional Iaşi

ora 21, Club Porto Arte, Secţiunea Concurs
CHAT de Ştefan Caraman, un spectacol de Dan Vasile, Teatrul π Buni al Asociaţiei „PiatrArt” Piatra Neamţ
Spectacol nerecomandat sub 16 ani

Luni, 6.10
ora 17, Sala Studio a Teatrului de Stat „Csiky Gergely”, Secţiunea Concurs
PLOAIA CARE NU ÎNCETEAZĂ de Theo Herghelegiu, un spectacol de Theo Herghelegiu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Spectacol nerecomandat sub 16 ani

ora 19, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Concurs
BULANDRA UNDERGROUND – BLOG THE THEATRE: BUY ME WITH A COFFEE după Analiza de Andreea Dora Muşetescu, blog Ozanessme, Măta de Mihai Alexandru Lazăr, blog Kaizer Gogu, Pauza s-a terminat de Ioana Carina Gheorghe, blog Janie, un spectacol de Ana Mărgineanu. SCENT OF A WOMAN, dramatizare şi adaptare de Daniel Popa după Tampoane parfumate de Marius Florin Pescaru, blogul „Abjectu’”, un spectacol de Daniel Popa, Teatrul Bulandra Bucureşti

Spectacol nerecomandat sub 16 ani

ora 22,30, Club Porto Arte, Secţiunea Concurs
STĂ SĂ PLOUĂ de Lia Bugnar, un spectacol de Jiři Trnka, ICR Praga & Prvi Divadelni Druzstvo Praga, Cehia– spectacol în limba cehă, cu traducere în limba română la cască

ora 21, Sala 2

Concert PARAZIŢII

Marţi, 7.10
ora 17, Sala Studio a Teatrului „Csiky Gergely”, Secţiunea Concurs
JOCUL DE-A ADEVĂRUL de Lia Bugnar, un spectacol de Dorina Chiriac & Lia Bugnar, Teatrul Metropolis Bucureşti

orele 17 şi 19,30, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Concurs
SPOVEDANIE LA TANACU după Tatiana Niculescu Bran, un spectacol de Andrei Şerban, Teatrul Odeon Bucureşti

orele 21,30 şi 23,30, str. Haşdeu nr. 5, Secţiunea Concurs
SPĂLĂTORUL DE CREIER de Matei Vişniec, un spectacol de Ovidiu Mihăiţă,
auăleu – teatru de garaj şi curte Timişoara

ora 21, Sala 2

Concert TERNIPE

Miercuri, 8.10
ora 17, Shopping Center Bega, etaj IV, Secţiunea Satelit
CÎNTAREA CÎNTĂRILOR, un spectacol de Cătălina Buzoianu după texte biblice,
Asociaţia Mnémosyne Marsilia, spectacol în limba franceză, cu traducere în limba română la cască

ora 19, Sala 2, Secţiunea Satelit
BOALA FAMILIEI M de Fausto Paravidino, un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Timişoara,

ora 19, Restaurant Palace
Concert BORIS KOVAC & LA CAMPANELLA ORCHESTRA

ora 21, Club Porto Arte, Secţiunea Concurs
DEFORMAŢII de Mitoş Micleuşeanu, Răzvan Ţupa, Claudiu Komartin şi Adina Zorzini, un spectacol de Marcel Ţop, Teatrul Luni de la Green Hours Bucureşti

Joi, 9.10
ora 17, Shopping Center Bega, etaj IV, Secţiunea Concurs
FUCK YOU, Eu.Ro.Pa! de Nicoleta Esinencu, un spectacol de Alexandra Badea, Compagnie Europ’Artès Paris spectacol în limba franceză, cu traducere în limba română la cască

Spectacol nerecomandat sub 16 ani

ora 19, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Concurs
AMOC de Alexander Hausvater după Ştefan Zweig, un spectacol de Alexander Hausvater, Teatrul Clasic Arad

ora 21, Club Porto Arte, Secţiunea Concurs
COCA BLUES de Ioan Peter, un spectacol de Cristian Ban, Teatrul Naţional Timişoara

ora 21, Sala 2

Concert IONIŢĂ, VIORICA ŞI TARAFUL DIN CLEJANI

Vineri, 10.10

ora 17, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Concurs / Premiera oficială
poimîine alaltăieri de Gianina Cărbunariu, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Mic Bucureşti

Spectacol nerecomandat sub 16 ani

ora 19, Sala 2, Secţiunea Concurs
COMPLEXUL ROMÂNIA de Mihaela Michailov, un spectacol de Alexandra Badea, Teatrul Naţional Bucureşti

ora 19, Shopping Center Bega, etaj IV, Secţiunea Satelit
HOLD-УП AKBAR SAU TOŢI ÎN AMERICA! de Radu Pavel Gheo, un spectacol de Ion-Ardeal Ieremia, Teatrul Naţional Timişoara

ora 21, Club Porto Arte, Secţiunea Concurs
ZIUA F… A LUI NILS de Peca Ştefan, un spectacol de Peca Ştefan, Teatrul Luni de la Green Hours Bucureşti

Spectacol nerecomandat sub 16 ani

Sâmbătă, 11.10

ora 17, Shopping Center Bega, etaj IV, Secţiunea Concurs
STOP THE TEMPO de Gianina Cărbunariu, un spectacol de Anton Korenči, ICR Praga & Universitatea de Arte din Bratislava, Slovacia, spectacol în limba slovacă, cu traducere în limba română la cască

Spectacol nerecomandat sub 16 ani

ora 19, Sala Teatrului Naţional, Secţiunea Concurs
PORTRETUL DOAMNEI T de Ana Maria Bamberger, un spectacol de Liana Ceterchi, ArCuB Bucureşti

ora 21, Sala Studio a Teatrului de Stat „Csiky Gergely” Secţiunea Concurs/ Premiera oficială
INTERZIS SUB 18 ANI de Mihaela Michailov, un spectacol de Ioana Păun, Teatrul Foarte Mic Bucureşti

ora 21, Club Porto Arte
Concert MARIA RĂDUCANU

Duminică, 12.10
ora 12, Muzeul de Artă
L-Maraton, maratonul creaţiilor din cadrul laboratoarelor FDR

ora 19, Sala 2
Concert ANCA PARGHEL

ora 18, Sala Teatrului Naţional
GALA PREMIILOR FDR / Spectacol de gală TREI SURORI de A. P. Cehov, un spectacol de Ada Lupu, Teatrul Naţional Timişoara



2Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !

versiunea HTML a comentariilor