Printre stropi de ploaie, Politehnica Timisoara a uitat să castige in Liga Nationala de Handbal

Reactualizat la:
4Comentarii
Chiar dacă meciul dintre Politehnica Timişoara şi Bucovina Suceava s-a jucat în sala Constantin Jude, ploaia şi-a pus amprenta pe joc. Pe tot parcursul partidei, jucătorii şi spectatorii au asistat neputincios la apa care şi-a făcut loc prin acoperişul sălii, până pe parchet.

Pentru ca partida să se desfăşoare totuşi în coondiţii decente, un responsabil al gazdelor a stat înarmat tot timpul cu un prosop, pentru a șterge din 5 în 5 minute stropii de ploaie căzuți pe suprafața de joc. În urmă cu numai o săptămână tot la fosta Olimpia un meci de baschet din prima ligă a fost întrerupt 17 minute pentru o pană de curent…

Jocul Politehnicii Timișoara a fost în ton cu vremea. Nori negri par să se adune peste echipă. Handbaliștii bănățeni au încasat a doua înfrângere în 2011, 24-25 (11-11) cu Bucovina Suceava, rezultat care foarte probabil va genera o serie de măsuri disciplinare.

Elevii lui Otto Heel au uitat să câștige în Liga Națională. Alb-violeții rămân cu șase puncte în clasament și după vizita Bucovinei Suceava, iar situația lor se complică tot mai mult. Amenințați cu pedepse severe de președintele Viorel Șerban, bănățenii au intrat foarte determinați pe teren în compania uneia dintre echipele cu pretenții la cupele europene. A rezultat un meci de luptă, foarte echilibrat, care s-a decis în ultimele 30 de secunde.

Poli și Bucovina au mers cap la cap și câștigătoarea a fost stabilită în ultimele secvențe. Gazdele aveau 2 goluri avantaj pe tabelă în minutul 28, însă nu au știut să gestioneze avantajul și au încasat 3 goluri consecutiv, ultimul când mai erau 30 de secunde de joc. Pe ultimul atac bănățenii nu au găsit drumul spre poartă și tabela a fost închisă la 24-25.

Poli: Stan – 11, Șimicu – 6, Spahic – 3, Fenici – 2, Mrakic – 2. Principalii marcatori ai oaspeților au fost Mitrea – 6 goluri, și Adomnicăi – 5 goluri.

Otto Heel, antrenor Poli: „Azi am pierdut pentru că nu am știut să gestionăm finalul de joc. Am făcut un joc bun în compania unui adversar care joacă foarte bine unele faze. Nu mă întrebați de extremele noastre pentru că ați văzut diferența dintre ai lor și ai noștri. Ăștia sunt, cu ăștia jucăm“.

Leonard Bibirig, antrenor Bucovina: „O victorie importantă pentru noi azi. Spun că omogenitatea echipei din Suceava a făcut diferența în acest meci. Poli este o echipă foarte bună“.