Primul succes pentru Poli

Timişoara - Deşi au jucat slab în primele etape, handbaliştii alb-violeţi nu au sucombat după retragerea principalului finanţator Georgică Cornu şi au realizat un scor, la care puţini se aşteptau.

Alb-violeţii au reuşit prima victorie, în acest campionat, pe terenul unei echipe care cedează foarte greu puncte, Tg. Jiu. Victoria este cu atât mai meritorie cu cât a fost obţinută după ce gorjenii conduceau la pauză cu 14-8. Timişorenilor le-a ieşit aproape totul, în atac şi pe contraatac, în repriza secundă. Greul l-a dus din nou apărarea, care a funcţionat foarte bine pe tot parcursul meciului. În prima repriză, defensiva nu a fost susţinută şi de o eficienţă corespunzătoare în atac, dar lucrurile s-au schimbat radical în partea a doua. Atunci, bănăţenii au finalizat în aproape toate fazele şi au reuşit să întoarcă, formidabil, soarta partidei. În meciul de la Târgu Jiu, a fost rândul celuilalt portar maghiar, Vass Zoltan, să aibă o prestaţie deosebită. Pe lângă Vass, „cheia defensivei” a mai fost marcajul om la om al lui Fenici la doi dintre cei mai periculoşi jucători ai gazdelor – ex-polistul Păiuş şi Murtaza. Victoria de la Târgu Jiu i-a urcat în clasament pe timişoreni, până pe poziţia a 10-a. Această reuşită trebuie însă dublată de un rezultat favorabil în următoarea rundă, pe teren propriu cu Bucovina Suceava. Deşi etapa e programată sâmbătă, 11 octombrie, Poli va juca partida cu sucevenii, vineri, 10 octombrie, la ora 15, la sala „Constantin Jude”.