Prima victorie pentru handbalistii de la Politehnica

Venirea lui Otto Hell pe banca tehnică a echipei de handbal masculin AS Politehnica Municipal Timişoara s-a simţit în prestaţia jucătorilor bănăţeni, iar aceştia au reuşit să pornească cu dreptul în noua ediţie a campionatului. În prima etapă a Ligii Naţionale echipa a învins pe teren propriu formaţia CSM Satu Mare, scor 32 – 25 (14 – 13 la pauză).

Eroul zilei a fost goalkeeper-ul gazdelor, Zoltan Vass. El a reuşit să închidă poarta lui Poli – după 13 minute de la primul fluier oaspeţii nu reuşiseră încă niciun gol. Statistica arată că Vass a avut nu mai puţin de 22 de intervenţii la şuturile sătmărenilor. Alături de evoluţia de excepţie a portarului, un meci excelent a avut şi cel mai bine cotat jucător de la Poli, Şimicu, care a marcat de 12 ori în poarta adversă, pe locul doi în clasamentul marcatorilor situându-se Cotinghiu, cu şapte reuşite.

Oaspeţii au condus, dar au ratat desprinderea la scorul de 22 – 20 pentru ei, atunci au avut superioritate numerică în teren, dar au ratat două atacuri consecutive. Repriza a doua a fost la discreţia gazdelor. Antrenorul Hell s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi, dar a spus că mai e mult de lucru şi că e necesară răbdare pentru punerea la punct a jocului.