Politehnica Timişoara – Dinamo Bucureşti, scor 28-27

După eşecurile suferite în ultimul timp, echipa timişoreană de handbal a reuşit să se impună în faţa dinamoviştilor cu scorul de 28-27.  | Poli Timisoara - Dinamo Bucuresti - 28-27 (2) | Video | Video | Video

Prima repriză a părut favorabilă dinamoviştilor, care au reuşit să se distanţeze de echipa timişoarei cu până la cinci goluri. Cu toate acestea, spre finalul reprizei, situaţia de pe tabelă s-a schimbat, poliştii reuşind să conducă cu 13-12.

Alb-violeţii au rezistat admirabil şi în netă inferioritate „4 contra 6” pe teren, în cea de-a doua repriză. Totuşi, unele încercări de scheme aeriene şi aruncări superficiale pe mijlocul porţii ale timişorenilor coroborate cu reuşite ale dinamoviştilor au creat din nou condiţii de egalitate pe tabela de scor în ultimele 10 minute. În cele din urmă, bănăţenii au exploatat superioritatea numerică din ultimele minute, când principalul om al apărării oaspeţilor – Sebastian Bota – a fost eliminat. Timişorenii au terminat jocul cu un atac prelungit în care nu au înscris dar au păstrat avantajul minim pe tabela de marcaj.

Marcatorii întâlnirii: Spahic – 8, Andrijasevic – 7, Nagy – 5, Corlija – 4, Cristescu – 2, Macovei – 1, Ursu – , respectiv Voica – 7, Purcărea – 6, Vasile – 5, Capotă – 4, Cojocea – 3, Bota – 2.

Galerie foto meci handbal Poli Timisoara - Dinamo Bucuresti - 28-27 (1) | Poli Timisoara - Dinamo Bucuresti - 28-27 (2) | Video meci handbal Video | Video | Video