Poli Timişoara – Dinamo Zagreb: 0-3!

18Comentarii
După ce au reuşit să facă o figură frumoasă cu echipe precum Şahtior Doneţk sau Ajax Amsterdam, jucătorii FC Timişoara au fost de-a dreptul umiliţi de croaţii de la Dinamo Zagreb, joi seara, pe stadionul „Dan Păltinişanu”.

Cu o defensivă slabă şi câţiva jucători practic lipsiţi de vlagă, Poli a ieşit cea mai şifonată dintre echipele româneşti prezente în grupele Europa League. Croaţii au deschis scorul încă din minutul 7, printr-un şut puternic al lui Badelj, din afara careului, la care Pantilimon nici măcar nu a mai avut vreme să reacţioneze.

În repriza secundă a reînceput coşmarul pentru jucătorii Politehnicii. Sammir a reuşit să înscrie printr-un şut puternic, de la 14 metri, în minutul 52, iar şapte minute mai târziu Morales a mărit diferenţa la 0-3, cu un şut plasat în dreapta portarului.

Deşi au avut câteva ocazii frumoase de-a lungul primei reprize, iar Karamian, Curtean şi Bucur au reuşit să le dea emoţii spectatorilor prezenţi pe stadion, bănăţenii s-au retras la vestiare fără să fi reuşit să înscrie în poarta păzită de Loncaric. Dinamo Zagreb a obţinut trei puncte importante pe terenul „Dan Păltinişanu”, de pe urma erorilor grave din apărarea poliştilor.

Poli Timişoara: Pantilimon – Bonfim, Mera, Nibombe, Artiom – Curtean, Alexa, Ionescu, Arman – Goga, Bucur
Rezerve: Taborda, Stancu, Parks, Scutaru, Maxim, Magera, Bourceanu

Dinamo Zagreb: Loncaric – Kovac, Lovren, Etto, Sammir , Badelj, Mandzukic, Vrodljak, Sivonjic, Cufre, Morales
Rezerve: Butina, Tomecak, Luiz Ibanez, Calello, Kramaric, Barbaric, Papadopoulos.