Poli se indeparteaza de plutonul fruntas

2Comentarii
Unirea Urziceni
URZICENI – Cum planurile de acasă nu se potrivesc cu cele din târg, echipa lui Marian Iancu şi-a mai trecut în palmares… o nouă înfrângere. Ieri după-amiază, Poli a plecat învinsă de la Urziceni, cu scorul de 2-0, stabilit în prima repriză.

Astfel că, de la reluarea returului, bănăţenii rămân doar cu o singură victorie, cea cu Oţelul. Însă, miercuri va urma o partidă dificilă în Cupa României, cu Steaua.

Meci jucat în prima repriză
Ca la fiecare partidă, timişorenii s-au văzut dominaţi, încă din primul minut de joc. Abia în minutul 7 au avut o sclipire prin Srhoj, care a şutat puternic, de la 25 de metri, la poarta lui Stelea, însă mult peste poartă. Replica celor de la Urziceni vine opt minute mai târziu, dar gazdele nu reuşesc să fructifice lovitura liberă de care au beneficiat.

Poliştii sunt aproape de deschiderea scorului, în minutul 23, când îşi trec în cont o ratare imensă – Karamyan centrează în careu, de pe partea stângă, dar Cristea, din şase metri, nu reuşeşte să fructifice. Elevii lui Dan Petrescu forţează deschiderea scorului şi trec, în minutele 25 şi 29, pe lângă gol, prin armeanul Haciatrian. Mara, jucătorul de care se temea cel mai mult Vali Velcea înaintea partidei, are şi el o ocazie, dar mingea trimisă cu pieptul se opreşte în braţele lui Popa.

Totuşi, golul nu întârzie să apară. În minutul 33, Bogdan Stancu deschide scorul pentru Unirea Urziceni, după o lovitură liberă de la 20 de metri. Nici după primirea golului, timişorenii nu sunt foarte activi. Cei care se întrec în ocazii sunt jucătorii gazdă. Cu cinci minute înainte de pauză, Mara se joacă cu apărarea alb-violetă, driblează tot, dar şutul său este deviat în ultimul moment.

Minutul 42 îi mai îngenunchează odată pe timişoreni: Bogdan Stancu reuşeşte dubla, lobând o minge peste Popa, care era ieşit mult dintre buturi. Finalul primei reprize îi găseşte pe elevii lui Velcea în presing, dar fără niciun rezultat pe tabela de marcaj.

Campioni la… ratări

După pauză, Velcea lucrează la formula de start şi îl introduce în teren pe Torje, în locul lui Pleşan. Tânărul polist are, în minutul 47, o ocazie imensă de a reduce din handicap, dar şutul juniorului este scos cu greu de pe linia porţii. Bănăţenii îşi mai trec în cont o altă ratare, semnată Andrei Cristea – servit ideal în careu de Torje, dar atacantul nu reuşeşte să îl învingă, din cinci metri, pe Stelea.

Nici Omoduemuke, în locul lui Shroj şi nici Mansour, în locul lui Alexa, nu reuşesc să facă minuni. Bilaşco este aproape de a duce scorul la 3-0, dar, în ultimul moment, căpitanul Alexa îşi salvează echipa.

Haciatrian trece şi el pe lângă gol, aflat singur cu Popa, dar, de data aceasta, “Popică” este la post. Pe final, Cristea centrează pentru Bucur, dar golul de onoare nu vine, pentru echipa bănăţeană.