„Poli” merge mai departe

7Comentarii
Timişoara – Trupa bănăţeană s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a învins marţi, în Regie, divizionara B Dunărea Galaţi cu 2-1.

Deşi au dominat clar partida, elevii lui Uhrin s-au impus doar la un gol diferenţă, asta după ce sâmbătă, „satelitul” Buftea a făcut recital cu Dunărea (4-1). Timişorenii au început meciul în atac, Cisovsky, Goga şi Parks, anunţând oarecum golul din minutul 20 marcat de Bucur. Gigel a înscris cu capul, după ce Alexa a şutat spre poartă. Până la finalul primei reprize, bănăţenii au mai trecut pe lângă gol, însă rămâne de consemnat faptul că ambelor echipe le-au fost anulat câte un gol. La începutul părţii a doua, „Poli” s-a distanţat prin reuşita personală a lui Borbely, aflat la primul său gol, din acest sezon pentru echipa sa. Gălăţenii au revenit rapid în joc prin Enache. În minutul 57, acesta a recuperat o minge din picioarele lui Alexa, după care i-a păcălit pe Luchin şi Cisovsky şi a şutat imparabil de la 17 metri. Parks, în mai multe rânduri şi Goga au trecut pe lângă majorarea scorului, iar de cealaltă parte, Silva putea aduce o egalare nesperată pentru gălăţeni, dar Pantilimon a respins în corner. Scor final 2-1 pentru Timişoara, dar diferenţa este prea mică pentru raportul de forţe din teren.

Casetă tehnică
Timişoara: Pantilimon – Bădoi, Luchin, Cisovsky, Latovlevici – Arman Karamian (89, Garcia), Alexa, Borbely (72, Borbely), Goga – G. Bucur (65, Artiom Karamyan), Parks. Antrenor: Dusan Uhrin.
Dunărea: Mindileac – Fodor, Cristian, Velescu, Cristea – Cucu, Popescu (81, Cioinac), Marin, Bârlădeanu – Silva, Enache. Antrenor: Dănuţ Oprea.