Poli Izometal Timişoara a fost surclasată în Portugalia

Poli Izometal Timişoara a fost surclasată de portughezii de la Benfica Lisabona cu 32-22 în prima manşă a Cupei Challenge la handbal masculin.

Echipa noastră a fost dominată copios de cea portugheză, Benfica conducea la pauză cu 15-8, şi păstrează şanse de minime de a se califica în semifinale.

Golurile timisorenilor au fost marcate de Marius Sadoveac (7), Cristian Fenici (7), Milan Mirkovic (4), Dorin Bota (1), Vladimir Corlija (1), Laszlo Varga (1) si Bogdan Florea (1). Au mai evoluat Nenad Damjanovic, Vasile Viman – portari, Andrei Grasu, Milos Tica, Adrian Cristescu, Alexandru Simicu. Returul este programat sambata viitoare, in Sala Constantin Jude din Timisoara, de la ora 17.

În aceeaşi fază a competiţiei, UCM Reşiţa s-a impus cu 31-29 la Arkatron Minsk după ce la pauză gazdele conduceau cu 17-13.

În celelalte meciuri din sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, Alpla Hard a trecut cu 32-24 de Sloga Doboj şi Pfadi Winterthur s-a impus cu 33-23 în disputa cu Chrobry Glogow.