Poli Izometal a părăsit Cupa României

Poli Izometal
BRAŞOV – Handbaliştii de la Poli Izometal Timişoara sunt deja în vacanţă, după ce ieri după amiază au părăsit şi ultima competiţie în care au fost angrenaţi, Cupa României. Alb-violeţii au cedat 33-42 (15-22) în sferturile acestei competiţii în faţa formaţiei Dinamo Bucureşti.

Fără portarul Obrad Ivezic, care nu şi-a încheiat recuperarea, golgeterul Marius Sadoveac şi pivotul Dragan Mrakic handbaliştii nu au reuşit să se impună în faţa echipei cu care terminau la egalitate în urmă cu două săptămâni în campionat. Diferenţa maximă în favoarea lui Dinamo a fost de 13 goluri (30-17, în min. 39), dar, pe finalul meciului, timişorenii s-au apropiat la nouă goluri, chiar cu posibilitatea de a recupera la opt lungimi.

Principalii marcatori ai timişorenilor au fost: Jovicki – 10 goluri, Gâlcă – 5, Bota – 4, Corlija – 4, Botoş – 2, Fenici – 2, Cristescu – 2, Bumbuc – 2, Coajă – 1 şi Ştefan – 1. Urmează, acum, o pauză competiţională, timp în care formaţia timişoreană va încerca să-şi întărească lotul, în perspectiva viitorului sezon.

Se anunţă un viitor campionat mai greu, deoarece vor fi “atacate” două “fronturi” – competiţia internă şi Cupele Europene.