Poli în finală, Steaua eliminată

5Comentarii
BUCUREŞTI - Poli s-a calificat miercuri seara în finala Cupei României la fotbal, după ce a învins pe Steaua Bucureşti, cu 1-0, pe stadionul Giuleşti din Capitală.

A fost un meci fără faze de poartă. McKain a marcat unicul gol al partide în prima repriză, profitând de o respingere în faţă a portarului Cernea, după un corner. Steaua nu a avut nicio ocazie de gol, şi nici Poli, în partea secundă. Timişorenii au jucat mai bine, au presat, au alergat mai mult, în timp ce Steaua a fost ca paralizată şi fără chef. Omoduemuke a fost dus la spital spre finalul partidei. El şi-a pierdut cunoştinţa minute bune, după o ciocnire cu Petre Marin.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori. Poli Timişoara a fost încurajată de la Peluza a II-a a stadionului Giuleşti-Valentin Stănescu atât de propria galerie, cât şi de cea a echipei Rapid, cele două grupuri de suporteri fiind înfrăţite. Pe parcursul meciului, din Peluza a II-a pe teren s-au aruncat mai multe torţe, iar la începutul reprizei secunde la staţia de amplificare a stadionului s-a făcut apel către suporteri să înceteze.

În momentul în care la staţie s-a anunţat componenţa echipei Steaua, numele fiecărui jucător al formaţiei roş-albastre a fost întâmpinat cu o înjurătură. Echipa Steaua a fost încurajată de 450 de suporteri. În prima repriză, aceştia au aruncat în două rânduri în teren cu brichete, monede, beţe de steag şi alte obiecte, la cornerele executate de Artavazd Karamyan, iar la golul din minutul 45, în direcţia jucătorilor timişoreni au zburat chiar şi câteva scaune rupte.

În tribune au fost prezenţi, printre alţii, preşedintele CFR Cluj, Iuliu Mureşan, antrenorul Ioan Andone, patronul clubului Sportul Studenţesc, Vasile Şiman, acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, preşedintele FR Nataţie, Viorel Păunescu, antrenorul naţionalei de tineret Emil Săndoi şi secundul reprezentativei României, Ştefan Iovan. George Copos a venit la stadion cu cinci minute înainte să înceapă meciul, împreună cu Vasile Şiman şi Ioan Andone, alături de care a şi plecat, după meci. El nu a acceptat invitaţia lui Gigi Becali de a urmări împreună partida.

Poli Timişoara: 29. Pantilimon – 14. S. Rădoi, 4. McKain, 23. Cânu, 13. Emeghara – 20. I. Matei (25. Torje ’58), 5. Alexa, 17. Omoduemuke (18. G. Bucur ’82), 77. Karamyan – 10. Pleşan (8. Caramarin ’66) – 24. Mansour. Antrenor: Valentin Velcea.

Steaua: 12. Cernea – 18. P. Marin, 3. D. Goian, 6. M. Rădoi, 15. Neşu – 16. Nicoliţă, 22. Paraschiv (19. V. Iacob ’65), 20. Lovin, 30. Ochiroşii (14. Cristocea ’46) – 86. Elton (11. Boştină ’75) – 9. V. Badea. Antrenor: Cosmin Olăroiu.

Cartonaşe galbene: Alexa ’12, Pleşan ’39, S. Rădoi ’52 / Cristocea ’90.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Ungaria, condusă la centru de Bede Ferenc, ajutat la cele două linii de asistenţii Tompos Zoltan şi Nagy Imre Attila.

Arbitru de rezervă a fost Cristian Balaj.

Observatorii întâlnirii au fost Dumitru Mihalache şi Marcel Lică.