Poli Iaşi – FC Timişoara 0 – 2

9Comentarii
Iaşi - Timişorenii au trecut şi de al şaselea val. Elevii lui Dusan Uhrin au obţinut o nouă victorie, 2-0 la Iaşi cu Politehnica şi echipa bănăţeană a obţinut al şaselea succes consecutiv.

Meciul nu a fost deosebit de spectaculos, cele două formaţii preferând să nu facă greşeli. Ieşenii aveau în cont doar o victorie pe teren propriu şi luau în cont doar varianta succesului, dar Timişoara pleca favorită. Şi din punct de vedere al valorii lotului şi al clasamentului. Bănăţenii au început mai bine şi Bucur a arătat încă din debut că este pus pe fapte mari, după ce l-a întors pe Onuţ şi l-a întins pe Pleşca. Ieşenii au încercat apoi să echilibreze jocul, dar fără să pună în pericol poarta lui Pantilimon. În minutul 40, la o fază care nu anunţa nimic, Bucur a speculat o greşeală mare în defensiva moldovenilor şi a deschis scorul. Fostul golgheter al României a înscris astfel în al patrulea joc la rand. În partea a doua, FC Timişoara a ţinut de scor şi a respins cu precizie fiecare atac al gazdelor. Singura ocazie adevărată a ieşenilor lui Popa s-a înregistrat în minutul 85, când Bâlbă a scăpat singur cu Pantilimon, însă portarul a respins providenţial cu genunchiul. În minutul 90, nou-intratul Dorin Goga a finalizat cu sânge rece un contraatac şcoală şi a închis meciul. 2-0 pentru Timişoara care continuă seria evoluţiilor foarte bune.

Iaşi: Pleşca – Pecnik, Munteanu, Onuţ, Buta, Viveiros, Naidin, Gavatorta, Bernsjak (58, Montiel), C. Bratu (73, I. Stancu), Tănasă (15, Bâlbă). Antrenor: Ionuţ Popa.
Timişoara: Pantilimon – Bonfim (50, Bădoi), Luchin, Cisovsky, Milhazes, S. Stancu, Alexa, Magera, Borbely, Bucur (92, Rusici), Arman Karamya (88, Goga). Antrenor: Dusan Uhrin.