„Poli” a trecut şi de al 7-lea val

3Comentarii
Seria incredibilă de victorii ale bănăţenilor continuă. Timişoara a bătut cu 1-0 Bistriţa şi este liderul moral al clasamentului.

Meci foarte greu cu Bistriţa lui Sabău. „Moţul” spunea că un punct nu-i ajunge, chiar dacă venea după patru eşecuri la rand, iar elevii săi au început lansat meciul, Hora şi Diogo fiind aproape de a deschide scorul. Timişorenii intră şi ei în joc, dar Bucur, Stancu şi Arman nu reuşesc să găsească drumul spre gol. Partea a doua începe cu 0-0, dar Coroian ameninţă din nou partea gazdelor. Uhrin încearcă să joace mai ofensiv şi forţează în atac. Îi introduce pe Magera, Goga şi Parks… Inspirat pentru că ultimii doi aveau să scrie istoria acestui meci. Până atunci, Alexa putea deschide scorul, dar Anca a respins aproape din poartă lovitura de cap a „Chirurgului”. În fine, cu trei minute înainte de final, Goga a centrat bine în careu, iar Parks a reluat excelent în poartă, 1-0, şi a 7-a victorie consecutivă a elevilor lui Uhrin! Bistriţa a atacat şi cu portarul în prelungiri, dar soarta partidei a fost pecetluită de schimbările tehnicianului ceh.

Timişoara: Pantilimon – Bădoi, Cisovsky, Brezinsky, Milhazes, Alexa, Borbely (50, Borbely), Stancu, Arman Karamyan (60, Anca), Rusici (75, Parks), Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin.
Bistriţa: Tătăruşanu – Miclăuş, Ciucă, Frăsinescu, Panc, Achim (79, Sabou), Velcovici, Mărgineanu, Coroian, Diego (62, Anca), Hora. Antrenor: Ovidiu Sabău.