Poli a cucerit Bănia

3Comentarii
CRAIOVA – Poli a jucat în Bănie ca o echipă italiană şi a obţinut o victorie meritată, 1 – 0. Cele două formaţii aveau stări de spirit diferite înainte de joc. Alb-violeţii veneau după o victorie în Cupă, dar şi după multe dezamăgiri în campionat.

Craiova a pierdut în Cupă, dar era neînvinsă în campionat de când echipa a fost preluată de antrenorul Ştefan Stoica. Poli a cucerit imediat mediana terenului, unde Alexa a fost, ca de obicei, imperial şi a încercat să construiască cât mai periculos. Juveţii nu s-au descurcat în aglomeraţia de la mijloc, cedând spaţiu. Timişorenii au profitat din plin de acest lucru şi au marcat în minutul 35 prin Bucur după o frumoasă fază ovensivă. În partea a doua, gazdele au forţat egalarea, dar defensiva alb-violetă a fost mereu la post, iar Popa şi-a făcut încă o dată datoria.

În minutul 74, putea fi 2 – 0, însă brigada de arbitri a anulat eronat un gol valabil marcat de Mansour. În ultimele zece minute Poli a jucat în inferioritate, Caramarin părăsind terenul accidentat, după ce Artimon făcuse cele trei schimbări.

În tribune a fost prezentă întreaga conducere a clubului Poli Timişoara, în frunte cu preşedintele Marian Iancu. Alături de oficialii timişoreni a urmărit partida şi fostul arbitru Ion Crăciunescu. La meci a asistat şi tehnicianul Sorin Cârţu, care duminică a împlinit 51 de ani, de la staţia de amplificare fiindu-i făcută urarea de „La mulţi ani!”, preluată apoi de spectatori.

Peste 800 de fani alb-violeţi au fost prezenţi la meci şi s-au bucurat de a treia victorie externă a favoriţilor.