Poli a bătut în primul meci al anului

Victorie categorică pentru Poli în prima partidă amicală a acestui an. FC Timişoara a reuşit să se distreze cu austriecii de la SV Kapfenberg.

Partida, programată în cantonamentul din Antalya iniţial pentru ziua de vineri, a avut loc joi după-masă. În final, alb-violeţii au obţinut o victorie categorică, cu scorul de 6 – 1.Primul gol al partidei a venit relativ repede, în minutul 5, atunci când Goga a marcat în poarta austriecilor. în formă bună, Goga a recidivat în minutul 26, atunci când a marcat un nou gol. Următorul pe lista marcatorilor a fost un fundaş, Ioan Mera, el înscriind în cea de-a doua repriză, în minutul 67. Cea mai mare fericire pentru antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a fost revenirea cu gol a lui Guyeue Mansour. El a reuşit să marcheze în minutele 75 şi 84. Jucătorul senegalez a lipsit de pe teren în ultimele şase luni, deoarece s-a accidentat în precedentul cantonament al lui Poli, înaintea actualului campionat. Ultimul gol timişorean i-a aparţinut lui Arman Karamian, care a transformat un penalty in ultimul minut de joc. Pentru austrieci, golul de onoare a fost marcat de Tieber, în minutul 44.

Antrenorul Ovidiu Sabau a început partida cu următoarea echipă: Taborda – Bonfim, Luchin, Nibombe, Maxim – Curtean, Alexa, Ionescu, Goga – Parks, Bucur. Au mai intrat în teren Pantilimon, Tiago Da Costa, Mera, Scutaru, Brezinsky, Artiom Karamyan, Arman Karamyan, Chiacu, Bourceanu, Magera, Mansour şi Vazquez.

Taguri: , , , ,