Pentru BC Timisoara a venit in sfarsit si victoria!

Baschet Club Timişoara a reuşit să câştige primul meci din campionat susţinut pe teren propriu, în compania celor de la CS Otopeni.

După o înfrângere pe teren propriu cu Mediaşul, o victorie la Braşov şi alte două înfrângeri, la campioana Asesoft şi la Miercurea Ciuc, echipa timişoreană a înregistrat şi primul succes din campionat pe parchetul de la „Constantin Jude”.

Formaţia lui Dragan Petricevic a trecut de CS Otopeni, cu un scor la limită: 80 – 72, pe reprize 20-26, 20-22, 25-11, 15-13. Nici în partida de sâmbătă baschetbaliştii timişoreni nu s-au dovedit de neînvins, ei au fost conduşi jumătate din meci, reuşind doar în partea doua să se desprindă şi să învingă. Cu două minute înainte de final Otopeniul s-a apropiat la doar trei puncte de Timişoara, la scorul de 75 – 72, victoria gazdelor fiind în pericol. Oaspeţii nu au mai marcat şi BC Timişoara a reuşit să se impună, cu 80 – 72. Cel mai bun marcator a fost Covington, cu 17 puncte, urmat de Markovici cu 16 puncte, şi Habus, cu 15.