Patru medalii pentru inotatorii CSM-ului

De C. Onaca
Inotatorii banateni de la CSM Timisoara au obtinut patru locuri pe podium
Timişoara şi-a tras partea leului la Campionatele Internaţionale de înot masters ale Austriei, concurs desfăşurat în Linz la finele săptămânii trecute. Sportivii bănăţeni de la CSM Timişoara au obţinut patru locuri pe podium.

Elita înotului masters din Europa Centrală şi de Est şi-a dat întâlnire la cea de-a 23-a ediţie a Campionatelor Internaţionale ale Austriei. La Linz s-au aflat pentru două zile de concurs 352 de participanţi, sportivi din opt ţări, 66 de cluburi. Printre aceştia şi o delegaţie a CSM-ului timişorean, alcătuită din patru înotători.

Rezultatele bănăţenilor au fost pe măsură aşteptărilor: patru medalii. Astfel, Gheorghe Szuhanek a obţinut două locuri 3 la categoria 70-74 ani, Monica Irimie a obţinut un loc 3 la categoria 60-64 ani, la fel ca şi Alexandru Kuhn, la categoria 55-59 ani. Singurul sportiv timişorean clasat în afara podiumului a fost Remus Retezan, categoria 35-39 ani.

Mişcarea de înot masters implică adulţi care practică acest sport ca amatori, participarea fiind mai importantă decât rezultatele. Sportivii concurează pe grupe de vârstă: 25-29, 30-34, 35-39, cu categorii de 5 ani.