Oţelul Galaţi – Poli Timişoara 3-1 (Viglianti 7′, Deac 37′, D. Stan 82′, Arm. Karamian 90′)

5Comentarii
Partidă de 1, X, 2. Alb-violeţii vor să „topească oţelul”, pentru a rămâne în zona europeană a clasamentului, iar gălăţenii au nevoie de o victorie pentru a trece de pasa proastă în care se află.

La alb-violeţi nu vor juca mai mulţi titulari de drept (Cânu, Bucur, Alexa, Stancu, Rusici), însă tehnicianul Dusan Uhrin este optimist şi crede cpă echipa sa poate scoate un rezultat bun. De cealaltă parte, preşedintele gazdelor, Marius Stan a declarat că se va lăsa cu sancţiuni printre jucători, dacă echipa nu va obţine punctele puse în joc.

Oţelul: Kolev – Giurgiu, Nogo, Jelev, Sălăgean – Viglianti, Paraschiv, Ionescu, Szekely – Jula, Deac
Rezerve:  Grybauskas, Cojoc, Iorga, Elek, Labukas, Stan

Poli:  Popa – Bădoi, Luchin, Brezinsky, Milhazes – Abiodun, Shroj, Aliuţă, Art. Karamyan – Ganea Arm. Karamyan
Rezerve:  Pantilimon – Scutaru, Raţiu, Martinez, Srhoj, Axente, T. Bălan

Final la Galati. Otelul invinge meritat o Poli apatica.

Min 90 + 3′:  Poli inscrie golul de onoare prinArma Karamian dupa o iesire hazardata a lui Kolev. Armeanul a sutat printre toti fundasii galateni, iar mingea a intrat in poarta.

Min 82: Scorul ia proporţii nebănuite. Daniel Stan a scăpat singur pe contraatac, l-a driblat pe Popa şi a trimis în poarta goală, 3-0!!

Min 78: Schimbare la Oţelul Intră şi Samuel Cojoc în locul lui Ionescu

Min 74: Schimbare si la Oţelul Intră şi Daniel Stan în locul lui Jula

Minutul 73: Arman trage primul şut (deviat) pe poarta gazdelor, prins fără probleme de portarul gălăţean.

Min 71′ Schimbare la Poli:  Intra Tibi Balan in locul lui Shroj. Poli forteaza ofesniva.

Min 68: Meciul s-a liniştit, gălăţenii nu par să aibă emoţii în a controla partida, iar elevii lui Dusan Uhrin par resemnaţi, fără vână. Ocaziile lipsesc în acest moment

Minutul 61: Schimbare la Otelul: Iese Szekely si a intrat Labukas

Minutul 59′: Deac este avertizat cu galben.

Minutul 61: Poli nu a avut nici o ocazie de a marca în primul sfert de oră al mitanului secund.

Min 59. Joc sigur al „gălăţeanului” din Burkina Fasso Salif Nogo, care nu le-a dat prea multe spaţii atacanţilor oaspeţi.

Min 52 Schimbare la Poli: Iese Artiom Karamian, intra Axente

Poliştii sunt repetenţi la construcţie, iar oţelarii scapă foarte des pe contraatac.

Minutul 50: Szekely a scăpat pe dreapta, la pus în fund pe Brezinsky, dar şutul său telefonat a fost prins de Popa.

Minutul 51: Popa scoate în corner şutul bun a lui Paraschiv.

Min 46’  Incepe repriza secunda cu Poli la timonă în căutarea unui gol rapid care să îi dea speranţe

Moldova… pământ interzis pentru bănăţeni. Asta după înfrângerile de la Iaşi (1-2) şi Vaslui (0-3). Rămâne de văzut dacă partea a doua mai poate salva ceva din onoarea violeţilor.

Min 45: Ultimul fluier al primei reprize. După 45 minute de joc, Otelul Galati conduce pe Poli cu 2-0.

Minutul 44: Ganea a mai făcur rost de o lovitură liberă. Irosită şi aceasta, de data asta de Brezinsky.

Minutul 40: Încă o lovitură liberă obţinută de Ganea, într-o poziţie foarte bună, ratată cu seninătate de Artiom…

Minutul 38: Schimbare la Poli. Aliuţă, foarte şters astăzi, este înlocuit de Martinez.

Minutul 37: Deac a bătut perfect o lovitură liberă. Aceasta a fost executată cu repetiţie, după ce Arman a luat un „galben” pentru că nu a respectat distanţa regulamentară.

Minutul 30: Se acordă fault în atac la un duel între Kolev şi Ganea, deşi atacantul timişorean nu a avut nici o vină.

Minutul 28: Chivorchian este „invitat” în tribune de arbitru, motiv ca jucătorii celor două echipe să se alimenteze cu apă.

Minutul 24: Şut din unghi al lui Paraschiv, scos in extremis de Popa.

Minutul 23: Corner pentru bănăţeni. Artiom a centrat în careul mare, iar Arman a încercat o tentativă de foartfecă, nereuşită însă.

Minutul 17: Ganea mai obţine o lovitură liberă, de data asta de la marginea careului. Şutul lui Artiom nici nu ajunge măcar la poarta adversarilor.

Min. 15 Ganea obţine o lovitură liberă la 25 de metri de poarta lui Kolev. Milhazes bate, dar mingea trece peste poartă.

Min. 13 – Timisorenii au posesia dar nu reusesc sa se apropie amenintator de poarta bulgarului Kolev.

Min. 11 – Abiodun trimite putin pe langa poarta, din 4 metri

Min 7. 1-0Viglianti marcheaza pentru Otelul. O reuşita extraordinară. 1-0 pentru Oţelul Galaţi. Mult doritul de conducerea bănăţeană, Janos Szekely a făcut şah mat apărarea bănăţeană, trimiţând un asist perfect pentru Vivianti.

Min. 5 Luchin este titular şi astăzi, el bifând fiecare joc al lui Poli în 2008.

Min 4. Prima mare ocazie de gol. După o acţiune personală, Ganea a tras bine pe colţul scurt, dar portarul oţelarilor a respins în corner.

Min 2. Poli începe în atac, fiind evedinetă întenţia timişorenilor de a trece la cârma jocului. Ganea este surprins în ofsaid, după care gălăţenii obţin primul corner al meciului. Rămas fără rezultat.

Min 1. A început jocul de la Galati. Înainte de fluierul de start s-a ţinut un moment de reculegere în memoria pre;edintelui Federaţiei Olandeze de Fotbal, decedat luni.