Orădenii au spulberat Elba

4Comentarii
ORADEA – Gazdele au pregătit cu atenţie meciul cu Elba, formaţie aflată, în mod surprinzător, pe podiumul clasamentului, după primele trei etape ale returului. Baschetbaliştii de la CSM Leonardo au obţinut a patra victorie consecutivă din retur.  video

Antrenorul Kósa Zoltán a mizat pe o apărare agresivă a elevilor săi, menită să anihileze jocul bun al extremelor timişorene. A excelat în acest sens Julien Rahier, care a reuşit să-l neutralizeze aproape în totalitate pe Marjanovic, unul dintre cei mai periculoşi jucători ai oaspeţilor. Julien a şi fost de altfel nominalizat drept MVP-ul partidei.

Gazde dezlănţuite

Meciul a fost dominat cu multă autoritate de echipa gazdă. Elba a deschis scorul prin Pesic, acesta fiind singurul moment în care timişorenii au avut avantaj pe tabela de marcaj. Orădenii au egalat şi preluat imediat conducerea, scorul devenind 5-2 (‘3), 13-8 (‘7), 17-11 (‘8). Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 22-15. Gazdele s-au dezlănţuit efectiv în cel de-al doilea sfert, pe fondul unui joc exact atât în faza de apărare, cât şi de atac.

Orădenii au dominat net lupta sub panouri, acolo unde Djordjic şi Apostol au făcut legea. Precizia în aruncări a fost un alt atu al gazdelor, care au intrat la pauză cu un avantaj categoric, scor 56-33. Oaspeţii s-au remarcat mai mult prin protestele vehemente ale conducătorului clubului, Adrian Vermeşan, şi ale antrenorului Dragan Petricevic, care a fost sancţionat de altfel cu două greşeli tehnice.

Succes categoric

Pauza nu a schimbat cu nimic aspectul jocului, gazdele aflându-se în continuare la controlul partidei. Inepuizabilii Djordjic şi Rahier au continuat să puncteze, orădenii conducând înaintea ultimului sfert cu 72-44. Ultimele şase puncte ale reprizei i-au aparţinut căpitanului gazdelor, Djordjo Djordjic, care a marcat din două aruncări de la distanţă. Sfertul al patrulea a consemnat un oarecare reviriment al timişorenilor, pe fondul relaxării gazdelor.

Antrenorii Kósa şi Veres au trimis în teren juniorii şi jucătorii de rezervă, iar diferenţa de pe tabela de marcaj a mai scăzut. Meciul s-a încheiat cu scorul de 95-71, gazdele fiind aproape de a realiza 100 de puncte marcate. CSM Leonardo a obţinut astfel a patra victorie consecutivă, confirmând forma excelentă din acest retur. Etapa viitoare, orădenii vor juca în deplasare cu CS Otopeni.