Nu s-au urzicat, dar n-au câştigat

5Comentarii
Urziceni – Timişoara a scăpat nevinsă pentru prima dată, de pe un teren cu ghinion, cel de la Urziceni. Bănăţenii şi regăţenii, au picat la pace, 1-1.

Echipa lui Dan Petrescu pleca cu un avantaj psihologic. Anul trecut a obţinut patru puncte în duelul direct, şi mai mult a învins acasă la Dinamo, lucru pe care Timişora nu l-a mai făcut de decenii. Gazdele au intrat hotărâte şi până ca bănăţenii să se aşeze bine în teren, au şi deschis scorul. Mara a pasat bine pentru Onofraş, care l-a driblat elegant pe Cisovsky şi a înscris, 1-0. Golul nu le-a picat bine timişorenilor, care au replicat palid prin Bucur şi Goga, în timp ce Onofraş şi Mara puteau mări diferenţa. Timişoara dă dovadă că are sânge şi egalează în minutul 28, după ce mingea centrată de Bădoi, este trimisă în bară de Borbely şi apoi în poartă de Bucur, 1-1. Până la finele primei reprize, Pantilimon s-a remarcat cu un reflex extraordinar la şutul lui Onofraş, iar Goga, cu o ocazie mare pe care a ratat-o uşor. În partea a doua, ambele echipe trec pe lângă golul victoriei: Bilaşco, Pădureţu şi Frunză de la gazde, Artiom şi Goga de la oaspeţi. Partida se termină nedecis, 1-1, Unirea rămâne pe primul loc, iar „Poli” cu cele şase puncte ar fi şi ea pe podium.

Au evoluat:

Urziceni: Arlauskis – Bordeanu, Mehmedovici, Galamaz, Nicu, Gomez, Pădureţu, Apostol (46, Frunză), Mara (76, Todoran), Onofraş (85, Dănălache), Bilaşco. Antrenor: Dan Petrescu.

Timişoara: Pantilimon – Bădoi, Luchin, Cisovsky, Latovlevici, Stancu (88, Magera), Alexa, Borbely, Artiom, Goga (69, Rusici), Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin.