Nu avem calibru de Steaua

5Comentarii
Steaua - Poli
BUCUREŞTI – Steaua a fost mult mai matură decât Poli în joc, dar a beneficiat şi de un arbitraj favorabil. Poate altfel s-ar fi scris istoria partidei, dacă Goian ar fi fost eliminat în primul minut, după un fault în postură de ultim jucător la Mansour, sau dacă Stancu ar fi primit un binemeritat „roşu”, la intrarea criminală asupra lui Pleşan…

Din păcate nu avem „calibru” să jucăm încă de la egal la egal cu Steaua. Gruparea bănăţeană nu a jucat rău în Ghencea, dar nici nu a excelat. Şi-a creat primele ocazii prin şuturile lui Olah, dar a gafat inexplicabil în defensivă de două ori. Marius Popa, probabil cel mai bun portar din ţară, a făcut o greşeală de începător şi ia permis francezului Thereau să deschidă scorul.

Apărarea alb-violetă a fost visătoare şi la în minutul 45, când Ovidiu Petre a marcat de la 15 metri. În partea a doua, timişorenii au forţat mai mult, dar Pleşan, Bucur şi Mansour nu au găsit plasa. A făcut-o în cele din urmă Gigel Bucur (foto) în minutul 83, după o fază superbă de atac. În prelungirile meciului, pe contraatac, Badea, după ce a pornit dintr-un ofsaid evident, la întors pe McKain şi a stabilit scorul final, 3 – 1. O diferenţă mare pentru ce s-a petrecut pe teren.

De remarcat şi comportamentul huliganic al galeriei steliste, care a aruncat cu mai multe torţe spre ultraşii timişoreni, una ajungând chiar lângă portarul Cernea…