Nicio victorie, fără emoţii

Timişoara – Baschetbaliştii de la BCM Elba au obţinut o nouă victorie, la capătul unui meci nerecomandat cardiacilor. Bănăţenii au învins BC Argeş Piteşti cu 76-72, diferenţa făcându-se practic în ultimul minut, iar BCM Elba a urcat pe poziţia a doua!

Meciul a avut toate ingredientele unui şou adevărat: răsturnări dese de scor, finalizări spectaculoase, faze bine lucrate, dar şi ratări incredibile. Timişoara a început mai bine şi conducea după primul sfert cu 17-15. Piteştenii nu s-au lăsat mai prejos, graţie şi evoluţiei bune a lui Uche şi Lawrance, iar până la pauza mare oaspeţii au intrat în avantaj, 37-32. Primul minut al sfertului trei a fost magic pentru bănăţeni, care au marcat şapte puncte şi s-au apărat exact. După trei sferturi a fost egalitate perfectă, 56-56, iar ultimele zece minute au fost de infarct. Bănăţenii au fost însă mai proaspeţi pe final, iar loviturile libere au făcut diferenţa. 76-72 pentru BCM care a obţinut o victorie muncită şi meritată. Îl remarcăm pe decarul Nenad Markovici, care a făcut un meci aproape fără greşeală şi a reuşit 21 de puncte foarte importante. S-au mai remarcat Dzambici, o achiziţie cu adevărat inspirată (16), Păltinişanu (11), Pesici (11) şi Velikovici (9). Marţi, de la orele 18, BCM joacă în CEBL cu Marso Nyíregyháza.