Înfrângere mincinoasă

2Comentarii
Alexandru Tudor
Arbitrul Alexandru Tudor a ţinut cu tot dinadinsul să mărească distanţa dintre Timişoara şi Bucureşti. Coincidenţă sau nu, Alexandru Tudor este de origine din Bucureşti.

Primele 30 de minute ale partidei din Poli şi Oţelul Galaţi au arătat că Poli este incapabilă să-şi creeze ocazii de gol. În această primă jumătate de oră, Alexandru Tudor, din Bucureşti, i-a penalizat cu patru cartonaşe galbene, decizii luate în urma unor faze de joc. Jucătorii lui Sorin Cârţu şi-au dat drumul la joc într-un interval de trei minute (38 – 41) când au şi ratat trei ocazii foarte mari.

Mai întâi, Grigorie a şutat anemic din poziţie de unu la unu cu Vâtcă. A urmat apoi o centrare a lui Caramarin în urma căreia un adversar a fost aproape de a-şi da autogol. În ultimă instanţă, Mehmedovici, în urma unei centrări a aceluaşi Caramarina trimis balonul cu capul în bară.

Cea mai controversată fază a primei reprize l-a avut în prin plan pe Grigorie cae în urma unui duelş cu Baciu a fost eliminat de Alexandru Tudor, din Bucureşti. Decizia a fost cu atât mai şocantă cu cât, arbitrul din Bucureşti a dictat lovitură liberă pentru Poli, eliminându-l pe Grigirie.

Repriza secundă a însemnat un asediu al timişorenilor la poarta moldovenilor. În minutul 49, în urma unei banale centrări în careul timişorea, trimisă de Gado, McKain a trimis balonul în proprie poartă. În ciuda faptului că au jucat cu un om în minus, timp de 45 de minute, timişorenii i-au masat pe moldovani în propria lor jumătate de teren. Moldovenii nu au reuşit, la fel ca în prima repriză să-şi creeze nici măcar o ocazie clar de gol. În final, reamintim impactul nefast al arbitrului din Bucureşti asupra rezultatului şi jocului.