Neaşteptat „duş rece” la Făgăraş

Divizionara A de handbal masculin CSM Oradea a fost învinsă cu scorul de 30-23 (12-12) de către Nitramonia Făgăraş, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a.

Rezultatul constituie o surpriză neplăcută pentru iubitorii handbalului orădean. Chiar dacă mai sunt multe etape de disputat, capacitatea echipei orădene de a promova este pusă sub semnul întrebării. Directorul CSM Oradea, Petruţ Drăgan, şi-a exprimat nemulţumirea profundă despre maniera de joc a echipei.

„Echipa noastră nu vrea să joace. Sunt foarte nemulţumit de jocul lui Munea, Pankler şi Liberţ. Ne-a bătut o echipă de bătrâni, cu numeroşi jucători trecuţi de prima tinereţe. Sugestiv în acest sens este faptul că la Nitramonia joacă doi jucători, E. Marocico şi M. Marocico, care sunt tată şi fiu”, a afirmat Petruţ Drăgan.
Meciul de la Făgăraş a fost echilibrat în prima repriză, în care ambele echipe s-au aflat succesiv la conducere. Gazdele au preluat iniţiativa în repriza secundă, având avantaj de două-trei goluri.

Nitramonia s-a desprins decisiv în ultimele minute, pe fondul unor atacuri ratate de orădeni. „Înfrângerea noastră este ruşinoasă, nu avem nici o scuză. Întreaga echipă este vinovată pentru acest eşec”, a afirmat antrenorul secund al CSM, Adrian Rus.

Au evoluat echipele:
Nitramonia: M. Maricico, Şuteică – portari; Dincă 14, Nimereală 5, Caţavei 4, Martin 3, Dobrin 1, Opriş 1, Ovesea 1. Antrenor: Gheorghe Taflan
CSM Oradea: Borodi, Leu – portari; Liberţ 6, Pankler 5, Munea 4, Simeria 3, Mateaş 2, Câtu 2, Nedelcu 1, Oşvat, Iştoc, Codrea, Rogoz, Halmágyi. Antrenori: Petre Avramescu, Adrian Rus
Arbitri: Alin Fiera, Ovidiu Fiera (Râmnicu Vâlcea)