Ne chinuirăm pentru victorie

Timişoara – BCM Elba Timişoara a dispus de SCM Universitatea Craiova, cu scorul de 73-69, într-un meci contând pentru etapa a 3-a a primei ligi baschet masculin.

Partida disputată la Sala Constantin Jude a adus în prim plan o echipă doljeană foarte bine pregătită şi una bănăţeană puţin obosită după deplasările lungi care le-a efectuat în ultimul timp, dar competitivă. Recent promovaţi pe prima scenă a baschetului românesc craiovenii, pregătiţi de către Paul Nicolae au condus ostilităţile o bună parte din meci. Aleksandar Lekic şi Branislav Tomic au fost principalii finalizatori ai echipei vizitatoare pe parcursul primului act. Treptat, Tyronne Mitchell şi mai ales Sydney Holmes şi-au pus amprenta asupra jocului pentru oaspeţi. Din partea amfitrionilor s-a evidenţiat tripleta Rade Dzambici – Uros Velickovici – Milos Pesici. Scorul a fost extrem de echilibrat pe toată durata meciului, fiecare din primele trei sferturi încheindu-se la limită: 18-19 la finalul primului, 40-39 la jumătatea confruntării, respectiv 57-58 înaintea actului decisiv. În sfertul 4, defensiva echipei gazdă a făcut diferenţa şi meciul s-a încheiat cu scorul de 73-69, a doua victorie din trei posibile pentru elevii lui Dragan Petricevici. Partida a avut 13 schimbări de lider şi în 7 rânduri s-a înregistrat egalitate pe tabela de marcaj. Craiova a condus la un moment dat cu 10 puncte, scor 21-31 în minutul 14. În schimb, cel mai mare avantaj al bănăţenilor s-a consemnat în minutul 21, scorul fiind 45-39.