Ne-au batut cu fundaşii!

Gigel Bucur
Gigel Bucur
CLUJ – NAPOCA – Poli continuă seria rezultatelor dezamăgitoare, pierzând ieri şi derbiul provinciei, 1-2 cu CFR Cluj. Alb-violeţii nu îşi mai revin. Ei nu au câştigat nici un meci de campionat în 2007.

Ieri aveau toate posibilităţile să o facă într-un meci al orgoliilor, care ar fi relansat lupta pentru accederea în cupele europene. Debutul lui Velcea ca antrenor principal a fost un eşec.

Cu mulţi jucători „expiraţi”, pentru care s-au plătit foarte mulţi bani, fotbaliştii nu au reuşit să obţină nici măcar un punct deşi au condus cu 1-0. Începutul partidei a fost favorabil bănăţenilor, care au dominat şi au deschis scorul meritat prin Gigel Bucur, care a înscris în stil de mare jucător, după ce a primit o pasă excelentă de la Karamian.

Golul a avut darul de a le turna plumb în picioare poliştilor, care au cedat iniţiativa. Chiar dacă nu au avut nici un şut pe poartă până în minutul 43, feroviarii au egalat în minutul 44, când fundaşul stânga Panin s-a trezit cu balonul în careul advers şi la învins foarte uşor pe Marius Popa.

La ultima fază a primei părţi, Jula a făcut henţ în careu, dar Augustus Constantin a văzut fault în atac… Începutul reprizei secunde ia găsit pe clujeni în atac. Aceştia au dominat jocul dorindu-şi mai mult victoria. Un alt fundaş al ceferiştilor, De Sousa a marcat în minutul 67 cu lejeritate, după ce a fost nemarcat în careul mare la un corner.

Alb-violeţii au încercat să iasă mai mult la joc după ce s-au văzut conduşi, dar marile ocazii le-au aparţinut tot gazdelor. Surdu şi Semedo l-au evidenţiat pe Popa, care oricum are o mare parte de vină la golurile primite, iar până la final a mai consemnat doar „roşul” făzut de Frunză la un atac necontrolat la Shroy.

Astfel, Poli a mai pierdut un meci şi încă o şansă de reabilitare în faţa patronului şi a suporterilor. Apropo de fanii alb-violeţi, aceştia au făcut spectaol în Gruia. Circa 450 de spectatori timişoreni au dat o nouă demonstraţie de fair-play şi civilizaţie.