Nationale de aur pentru atletii timisoreni

De Cristian Onaca
Sorin Vatamanu
Timișoara a fost din nou în top la Campionatele Naționale de atletism ale juniorilor I, competiție găzduită de București. Delegația bănățeană  a încheiat concursul cu un palmares de excepție: patru titluri naționale și două medalii de argint.

Atleţii de la LPS Banatul și CSM Timișoara au făcut măsura valorii lor încă odată, cu prilejul Naționalelor juniorilor mari desfășurate în București. Elevii antrenați de profesorul Ioan Damaschin și-au tras partea leului și au adunat în total șase medalii dintre cele mai valoroase.

Cap de linie a fost Sorin Vătămanu, care a dictat ritmul în probele de 200 și 400 metri. Atletul în vârstă de 19 ani  a stabilit timpul zilei la 200 metri – 21,70 secunde – și la 400 metri – 46,91 secunde – cu care a câștigat ambele titluri naționale.

Pe aceeași linie a continuat și Cosmin Dumitrache, cel care a terminat primul finala de 110 metri garduri în 14,31 secunde și și-a mai trecut în palmares încă o medalie. Al patrulea titlu naționale a venit din finala masculină a ștafetei de 4×400 metri. Timișorenii Drăghici-Bărbuţ-Jurjiu-Gheorghescu au învins fără emoții în finală deși ștafeta este alcătuită în mare parte din juniori II.

Zestrea timișorenilor a fost completată prin dubla de argint reușită  de Adelina Pastor, care atât la 200 metri cât şi la 400 metri, a fost devansată de Bianca Răzor.