Mulţumim Bucur. Mai vrem

Gigel Bucur
Gigel Bucur
TIMIŞOARA – Poli Timişoara a jucat din nou slab în faţa unei echipe mediocre, dar insistenţa lui Bucur a salvat partida. Primul meci în campionat pentru noul tehnician Alin Artimon a însemnat şi o schimbare de „imagine”.

Poli a jucat cu trei atacanţi: Cristea, Oprea şi Mansour, ultimul dintre ei alegând să joace deşi mama lui a decedat ieri. Prima repriză a fost destul de anostă, alb-violeţii şi-au creat puţine ocazii de poartă, ratate cu nonşalanţă de Cristea sau Pleşan, în timp ce oaspeţii s-au mulţumit să contraatace, sau să „tragă” periculos prin Gheorghe şi Paleacu.

Alexa a zguduit bara în minutul 45 cu un şut la vinclu, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0. În parte a doua, Artimon a decis să joace pe cartea atacului. Au mai intrat Bucur, Caramarin şi Torje pentru a mări forţa ofensivă. Oaspeţii au fost aproape de 0-1, însă Pâclişan a trimis balonul în bară, iar Popa s-a evidenţiat la şutul lui Găldean.

Alb-violeţii au forţat pe final, Mansour, care a făcut un joc bun, a ratat o bună oportunitate, la fel şi Gabriel Caramarin. Salvarea a venit de la Gigel Bucur, jucător ce a înscris în minutul 87, un gol din foarfecă, care a devenit golul etapei. Astfel, Timişoara a mai adunat 3 puncte, dar echipa şi-a arătat încă o dată limitele, demonstrând că este departe de pretenţiile conducerii şi fanilor.