Minunea Elba continuă

TIMIŞOARA – Deşi nimeni nu-i dădea mari şanse în acest campionat, Elba înfăptuieşte miracol după miracol. Sâmbătă seara, în Sala Olimpia, timişorenii au înfruntat una din echipele puternice ale campionatului, bronzul ultimului sezon, CSU Sibiu.

A fost un duel de clasă între Banat şi Ardeal, dar şi între Serbia şi Statele Unite. Elba a aliniat în echipa de start patru sârbi şi un român, în timp ce CSU a început partida patru americani şi un român. După cum a început jocul, 18-30 pentru ardeleni la începutul sfertului doi, spectatorii se resemnaseră, spre bucuria micuţei, dar gălăgioasei galerii venite din Sibiu, însă cvartetul sârb de la Elba nu şi-a spus ultimul cuvânt.

Cu Marjanovici în mare formă, cu Pesici şi Markovici atenţi atât în apărare cât şi în atac, cu Mladenovici, exact şi cu Talabă la cel mai bun meci pentru Timişoara, Elba nu avea cum să nu reintre în joc. A preluat conducerea înainte de a intra la pauza mare şi nu a mai cedat-o. Echipa a făcut spectacol în partea a doua şi a obţinut o victorie mai mult decât meritată, 100-84.

A fost a şasea victorie din şapte meciuri pentru gruparea timişoreană care la mijlocul acestei săptămâni va încerca intrearea în semifinalele Cupei României.