Reactualizat la:
© Tion: Meci lejer, de weekend. SCM Politehnica Timisoara bate Resita si merge mai departe in Cupa Romaniei
Handbaliştii timişoreni au trecut, pe teren propriu, extrem de lejer de formaţia HC Adrian Petrea Reşiţa, calificându-se mai departe în Cupa României. Partida a fost permanent la dispoziţia gazdelor, s-a pus doar problema diferenţei de scor. La final a fost 31 – 23.

Diferenţa finală de pe tabelă nu lasă niciun fel de dubii asupra situaţiei din teren. Timişoara a fost permanent superioară adversarului de la Sala „Constantin Jude”, ceea ce avea să se vadă încă din primele minute, atunci când timişorenii conduceau cu 4 – 0, până când adversarii au reuşit să dea un gol. Diferenţa a crescut permanent, ceea ce a permis rularea întregului lot al echipei. De la 12 – 5 s-a ajuns la un categoric 16 – 7 la pauză.

Jumătatea secundă a dus scorul la 11 puncte în plus pentru gazde, la 22 – 11. Pe final, diferenţa de joc şi scorul s-au mai micşorat, astfel că reşiţenii au mai redus din diferenţă. Nici nu s-a pus problema învingătoarei, diferenţa cea mai mică a fost de şase goluri. Totuşi, la final a fost 31 – 23, cele 8 goluri prezentând fidel situaţia din teren.

Meciul de la Sala „Constantin Jude” a fost marcat şi de un moment frumos, spectatorii aducând jucării, pe care le-au donat, la pauză, pentru acţiunea caritabilă de Crăciun a Druckeriei.

Articole pe aceeași temă:

SCM Politehnica Timisoara continua seria egalurilor, de aceasta data in deplasare la Calarasi