Maraton internaţional la Timişoara

4Comentarii
Participare numeroasă la a 9-a ediţie a maratonului Timişoarei. Peste 185 de atleţi din toată lumea au luat startul la competiţia organizată de Constantin Dumitra.

Chiar dacă probleme au existat, alergătorii având probleme cu automobiliştii şi chiar cu unii arbitri, care nu au indicat corect traseul, competiţia a fost un real succes. Alergătorii şi-au ales una dintre probele de 10 km, 21 km şi 42 km, chiar şi copiii având un traseu special prin centru. Proba „mamă”, cea de maraton a fost câştigată în competiţia rezervată sexului frumos de poloneza Adriana Mica, unguroaica Kiss Edit venind pe doi, iar timişoreanca Silvia Banda a încheiat podiumul. La masculin, s-a impus romanul Tiziano Diadei, urmat de timişoreanul Cătălin Miclăuş şi de bavarezul Dirk Weske. Câştigătorii au fost recompensaţi cu bani de sponsori, chiar patronul principalului sponsor participând la startul cursei.