Leii Timisoarei au redescoperit gustul victoriei

Se vede lumina de la capătul tunelului pentru Baschet Club Timişoara. Alb-violeţii au reuşit astăzi primul succes important din actuala stagiune, o victorie cu 71-53 în compania vicecampioanei Universitatea Cluj. Leii au aşteptat până în etapa a XI-a pentru a se lăuda cu un succes în compania uneia dintre echipele cu pretenţii din Divizia A.

Baschet Club Timişoara a învins pe U Mobitelco BT Cluj-Napoca, scor 71-53, într-un meci contând pentru etapa a 11-a în sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin. Pentru elevii lui Dragan Petricevic este un rezultat ce poate readuce liniştea după o prima parte a sezonului extrem de agitată din cauza lipsei rezultatelor.

Gazdele au început mai bine şi s-au instalat la cârma partidei după primul sfert: 19-17. Sfertul al doilea a mers aşa cum şi-au dorit bănăţenii, astfel că la pauza mare tabela indica 33-29! Sfertul al treilea a fost decisiv în economia partidei. BCT a călcat pedala de acceleraţie şi s-a desprins într-un 52-38 ce nu a mai putut fi remontat de către vizitatori.

Ultimele 10 minute ale partidei din sala Constantin Jude au fost şterse, gazdele fiind preocupate să îşi apere avantajul în timp ce Clujul a încercat să producă minunea şi să revină în joc. Meciul a fost încheiat de punctele lui Nenad Markovic, MVP-ul confruntării stabilind scorul final la 71-53.

Principalii marcatori: Markovic (22), Covington (20), Miskovic (15), Păltinişanu (12) pentru BCT, respectiv Cuic (17), Dykes (12), Krstanovic (7), Thompson (7).