Leii sunt tot mai departe de play-off

Ecuaţia calificării în play-off s-a complicat şi mai mult pentru BC Timişoara după etapa a 24-a din Divizia A de baschet masculin. Leii din Banat au pierdut „meciul decisiv“ din deplasarea de pe terenul lui BCMU Piteşti, 69-83, şi accesul în play-off este tot mai puţin probabil.

Echipa pregătită de Dragan Petricevic şi-a diminuat serios şansele de a prinde grupa locurilor 1-8 după eşecul de duminică de la Piteşti, 69-83. Cu 6 runde înainte de finalul sezonului regulat, BCT a căzut pe locul 11 în clasament, la 3 puncte de locul 8.

Pentru a mai spera la locurile 1-8, Leii din Banat sunt obligaţi să câştige tot în cele 6 etape rămase, inclusiv pe terenul vicecampioanei U Mobitelco Cluj.

Partida din Trivale a început cu o veste proastă pentru bănăţeni, fundaşul Dragoş Andrei suferind o dramă în familie prin decesul tatălui, chiar înaintea partidei. Internaţionalul român a ţinut însă să fie pe teren la Piteşti într-un meci extrem de important pentru echipa sa.

Partida de duminică seară a fost una deosebit de echilibrată în prima sa jumătate. Gazdele au câştigat greu primele 2 sferturi, 25-23 şi 18-16, pentru a intra la pauză cu un plus de 4 puncte.

Sfertul trei a fost unul foarte slab pentru alb-violeţi, care nu nu au reuşit nici să refacă terenul, dar nici să păstreze handicapul. Piteştiul s-a dus la 16 puncte pe tabelă după 25-13 şi a avut linişte în ultimele 10 minute pentru a conserva acest avantaj. Oaspeţii au câştigat sfertul final cu 17-15 dar a fost mult prea puţin… BCMU: Vujacic (26), Gennie (23), Eichelberger (19), Stefanovic (4), Isleam (4), Grubisic (3), Voinescu (2), Neguţ (2). BCT: Habus (15), Păltinişanu (13),  Markovic (11), Pesic (11), Andrei (8), Dzambic (6), Czmor (3), Miskovic (2).