Lecţie de fotbal pentru FC Sopron

4Comentarii
Liberty a făcut ce-a vrut cu „surioara” mai mare din Ungaria, administrându-i un neverosimil 5-1.

Chiar dacă a fost doar un meci de pregătire, cele două formaţii patronate de omul de afaceri Marius Vizer au dat totul pe teren pentru victorie. Liberty a început partida cu un prim „11” mult schimbat faţă de sezonul recent încheiat, dar întinerit de cei opt jucători sub 21 de ani trimişi ca titulari de antrenorul Dan Dobai.

Supravieţuitorii echipei care acum o lună şi jumătate câştiga Divizia B au fost vineri coloana vertebrală. Mândru, în apărare, i-a coordonat excelent pe mai tinerii săi coechipieri, Laurenţiu Rus, reprofilat pe postul de mijlocaş central, a aşezat atacurile cu pase bine gândite, iar în atac Cristi Bud, chiar dacă a evoluat mai puţin sezonul trecut, s-a impus prin statura sa. Alături de ei, tineri precum Coca, Giura, Deaconescu, Chiş sau Dobrescu s-au simţit precum peştele în apă şi au reuşit unul dintre cele mai bune jocuri văzute în ultima vreme la Salonta.

Festival de goluri

Salontanii au deschis repede scorul prin atacantul în vârstă de doar 17 ani Victor Dobrescu (’13), care a preluat în careu şi l-a învins pe portarul Takács. Cristi Bud a majorat avantajul şase minute mai târziu din penalty, iar L. Rus a dus scorul la 3-0 (’25), după ce a înscris din şapte metri în urma unui corner executat de Coca. Cătălin Chiş (’44) a închis tabela înainte de pauză cu un şut plasat la colţul lung, fără şanse pentru nefericitul goal-keeper maghiar.

Oaspeţii reuşesc şi ei să înscrie golul de onoare, în minutul 45, prin Ivancsics, din penalty. Stelian Farcău, decanul de vârstă din lotul lui Liberty, a intrat în repriza a doua şi le-a dat multă bătaie de cap fundaşilor maghiari. A reuşit chiar să marcheze la capătul unui contraatac, cu cinci minute înainte de final, dar a şi ratat copilăreşte din şase metri, cu poarta goală.

Chiar dacă FC Sopron a jucat la Salonta mai mult cu rezervele, jocul excelent practicat de tinerii componenţi ai echipei salontane sporeşte şi mai mult regretul că nu au şansa să evolueze în Liga I, acolo unde şi-au câştigat pe teren dreptul să evolueze.