Invincibili acasă

Timişoara – Baschetbaliştii de la BCM Elba au trecut la pas de U Mobitelco Cluj, 77-72, şi au obţinut a 10 victorie consecutivă din acest sezon pe teren propriu, în toate competiţiile.

Bănăţenii au dominat încă de la început şi pe parcursul jocului au avut un singur moment de cumpănă. la 72-65, s-a pierdut atacul şi în plus clujenii au beneficiat de un fault tehnic. Levente Szijarto a marcat de 5 ori de la linia de aruncări libere, iar Matt Gibson a adus egalarea la aceeaşi fază. Mai rămăsese doar un minut de joc, dar timişorenii nu s-au pierdut cu firea şi au obţinut un succes mai lejer decât a arătat diferenţa de pe tabelă, în ciuda acelui moment dificil. Îl remarcăm încă o dată pe Nenad Markovici (23 de puncte), omul cu „triţele”, pe Milos Pesici (17), excelent însă şi în defensivă, pe Dan Păltinişanu, care a făcut un sfert trei fantastic şi pe conducătorii de joc Djambici şi Velikovici. Sala Constantin Jude a devenit un loc imposibil pentru oaspeţi. BCM Elba a câştigat toate meciurile susţinute aici, indiferent de competiţia în care a jucat. Astfel, în campionat Leii din Banat au 7 victorii, în Cupa României au obţinut una, iar în CEBL s-au impus de două ori. Aşadar un total de 10 meciuri disputate şi câştigate. Bănăţenii mai au de disputat două meciuri în această sală pe anul 2008: cu Braşov în campionat, respectiv cu Skanska Pezinok în CEBL, la finele anului. La finele acestei săptămâni, bănăţenii au un meci relativ uşor la Târgovişte, un prilej bun pentru a-şi reconfirma poziţia de pe podiumul clasamentului.