Insucces la handbal, în meciul de la Târgu Jiu

Timişoara a pierdut duelul cu Târgu Jiu, la handbal. Deşi au jucat bine, conducând chiar şi la patru goluri diferenţă, handbaliştii bănăţeni au fost învinşi.

La finalul meciului scorul a fost 28 – 13, după ce la pauză scorul era 15 – 14, în favoarea gazdelor. Prima parte a partidei a aparţinut clar echipei CSU Politehnica Municipal Timişoara. Aceasta până ce echipa n-a gafat, după un număr de trei greşeli consecutive în atac, gorjenii reuşind să închidă tabela, la pauză cu un avantaj de un gol, la scorul 15 – 14. Partea a doua a partidei nu a fost la fel de reuşită pentru jucătorii noştri. Deşi în apărare jocul bănăţenilor a mers bine, în atac situaţia a fost complet diferită, echipierii alb-violeţi pierzând numeroase mingi pe semicercul advers. Desigur, gazdele au profitat de indecizia atacanţilor timişoreni şi au marcat, asigurându-şi un avantaj mulţumitor până la finalul partidei. Scorul final a fost de 28 – 23 în favoarea gazdelor. De la noi, cei mai buni marcatori au fost Simicu, cu 8 goluri, respectiv Ursu cu 5 şi Spahic, cu 4 goluri înscrise. Etapa viitoare, Timişoara întâlneşte, la Sala Constantin Jude, HC Minaur Baia Mare.