Inotatorii timisoreni s-au intors acasa cu 11 medalii din Ungaria

Timişoara a fost foarte bine reprezentată la concursul internaţional de înot masters Memorialul „Gaspart Ervin” de la Bekescsaba, Ungaria. Cei şapte sportivi bănăţeni de la CSM Timişoara şi Clubul de Înot Masters Timişoara s-au întors acasă din ţara vecină cu 11 medalii.

Ideea de mişcare prinde tot mai mult în rândul timişorenilor. La Clubul Sportiv Municipal Timişoara s-a înfiinţat recent fracţiunea masters în cadrul secţiei de înot. Ediţia a XIV-a a Memorialul „Gaspart Ervin” de la Bekescsaba, desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute, a fost primul concurs pentru sportivii CSM. Alexandru Kuhn a obţinut locul I la 50 m bras, categoria 55-59 ani, în timp ce Monica Irimie a ocupat locul IV la 50 m bras, categoria 60-64 ani.

Colegii de la Clubul de Înot Masters au trimis la Bekescsaba o delegaţie alcătuită din cinci înotători, cu un bilanţ pe măsură. Este vorba de zece medalii: două locuri I prin Adrian Ţermure (+30 de ani); un loc II şi un loc III prin Diana Cosma (+30 de ani), trei locuri II prin Mihai Liseţchi (+50 de ani), două locuri II prin Cezar Lişteveanu (+30 de ani) şi un loc III prin Constantin Şerbănoiu (+40 de ani).

Concursul din Ungaria a adunat la start aproximativ 200 de sportivi din România, Serbia şi Ungaria.