Şi la rugby avem echipă

TIMIŞOARA – Rugbiştii de la RCM Timişoara se luptă în acest sezon pentru primele şase locuri. Deşi sportul cu mingea ovală în Timişoara era ca şi „mort” după retrogradarea echipei la finele sezonului trecut, minunea s-a produs când nu se mai aştepta nimeni.

Contor Zenner Arad, una dintre forţele campionatului s-a retras din competiţie şi Timişoara a primit bilet pentru prima ligă pe ultima sută de metri. Antrenorul Dănuţ Borzaş a încropit astfel o echipă din jucătorii locali ce nu au plecat spre alte zări şi din sportivii care au rămas fără angajament după colapsul echipei arădene. Cu o pregătire destul de precară, RCM Timişoara a început excelent campionatul şi a ratat marea surpriză a sezonului regulat, victorie cu Farul, în ultimul minut. Tot pe final d emeciuri, timişorenii mai aveau să piardă şi la Iaşi şi Suceava, dar echipa juca totuşi bine şi aduna puncte bonus. Înaintea ultimei etape, RCM era pe locul III în seria a II-a a Diviziei Naţionale şi avea nevoie de cel puţin un egal în partida cu formaţia mult mai experiemntată Poli Agro Iaşi. Partida jucată de terenul Electromotor în condiţii foarte grele, din cauza noroiului, a fost dramatică, dar şi de angajament maxim. După 80 de minute strânse, în care timişorenii au dominat, gazdele au obţinut o victorie la mustaţă, 3-0, o lovitură de pedeapsă făcând diferenţa. Astfel, RCM Timişoara merge în play-off, adică se va bate pentru primele şase poziţii ale campionatului, deşi la începutul sezonului nimeni nu-i dădea vreo şansă să rămână măcar în primul eşalon. „Este un moment frumos, însă acum am început deja să ne gândim la câteva transferuri care să ne ajute în play-off. Va fi greu să avem un obiectiv acolo, însa ne vom face datoria în fiecare partidă”, ne-a declarat antrenorul Dănuţ Borzaş. RCM este calificată şi în sferturile Cupei României şi va începe jocurile din play-off pe 20 decembrie.