Şi-au respectat statutul

2Comentarii
Rm. Vâlcea - Baschetbaliştii timişoreni s-au impus clar în deplasarea de Vâlcea şi au obţinut al 8-lea succes din retur, în 10 partide disputate. Bănăţenii au mai întlnit trupa vîlceană de trei ori în acest sezon, o dată în tur şi de două ori în Cupa României, impunându-se clar de fiecare dată.

Nici meciul de luni seara nu a făcut excepţie de la regulă. Kabenghele a deschis scorul încă de la primul atac, iar gazdele au reuşit să ţină aproape doar în primul sfert, pe care l-a câştigat cu 17-12. Următoarele trei sferturi au fost dominate clar de sârbii Timişoarei, care şi-au arătat încă o dată valoraea în faţa sârbilor Vâlcei. Momentul decisiv s-a produs la două minute după începutul reprizei a doua, când de la 34-44, bănăţenii s-au distanţat rapid la 54-36. Pesici a fost din nou liderul din teren al echipei (a reuşit un total de 30 de puncte), secondat de Nenad Markovici. De la timişoreni s-au mai remarcat Dan Păltinişanu, care a marcat atunci când a fost mai mare nevoie, Kabenghele şi chiar Radmanovac, în timp ce de la gazde, fostul “timişorean” Mladenovici şi Lupusavei au făcut tot posibilul să limiteze proporţiile scorului. Pe final, antrenorul BCM-ului şi-a permis să trimită în teren şi rezervele, semn că meciul fusese adjudecat de mult. Scor final 90-74 pentru BCM, care continuă seria bună de rezultate din acest retur. La finele săptămânii timişorenii joacă pe teren propriu cu Rapid, pentru un loc cât mai bun în clasament, înainte cu câteva etape de intrarea în play-off.