Şi-au luat revanşa

2Comentarii
Mediaş - După ce în tur au pierdut în prelungiri, chiar dacă la jumătatea jocului aveau un avans de 20 de puncte, baschetbaliştii de la BCM Elba şi-au luat revanşa. Miză mare la meciul de la Mediaş, unde Gaz Metan a întâlnit Elba.

Echipa din judeţul Sibiu este performera campionatului, mai ales că ocupă un neaşteptat loc 3 şi se bate în acest sezon chiar pentru unul dintre locurile de pe podium. De cealaltă parte, echipa bănăţeană, cu un traseu destul de sinusoidal, nu poate spera mai mult în campionat decât la o intrare în play-off, dar lupta pentru locurile 6-8 este foarte mare. Ambele formaţii aveau nevoie de victorie, astfel că meciul s-a jucat sub presiune. Oaspeţii din Timişoara au început mai bine jocul, şi-au adjudecat primul sfert, dar gazdele, impulsionate de un public cald au egalat până la pauza mare, 35-35. Echilibrul a descris şi ultimele 20 de minute din joc, dar trupa bănăţeană a reuşit un sfert trei de excepţie, distanţându-se la 5 puncte, după care a reuşit să gestioneze excelent finalul de meci. Scorul înregistrat pe tabelă, după ultima sirenă, 71-76 a consfiinţit o victorie muncită, dar frumoasă, importantă şi meritată pentru trupa din Vest. La finalul jocului, tehnicianul grupării bănăţene Dragan Petricevici era mulţumit: „Am controlat întreaga partidă. Însă cel mai important e că am jucat foarte bine în sfertul 3, ceea ce nu am reuşit să facem în celelalte jocuri. De data asta se pare că am tras învăţămintele necesare. În acest sfert am jucat cel mai bine. Partida a fost una echilibrată, dar noi am ştiut să gestionăm bine finalul. Mă bucur că am reuşit să ne luăm revanşa pentru meciul din tur. Trebuia să câştigăm şi acea partidă. Păcat de înfrângere cu Clujul. Din păcate ne-am bătut singuri în acel meci. În rest avem un început de an bun. La Mediaş am avut parte şi de un arbitraj cum ne-am dori la fiecare deplasare. Sperăm să o ţinem tot aşa.”

Remarcaţii echipei bănăţene în meciul de sâmbătă au fost: Milos Pesic – 21 puncte, Uros Velickovic – 15, Dan Păltinişanu – 13, Nenad Markovic – 10 şi Brice Kabengele tot 10. Dragoslav Radmanovac, unul dintre jucătorii sosiţi în această iarnă pe malul Begăi s-a accidentat pe parcursul meciului de la Mediaş. El a marcat 3 puncte în meci, după care a fost înlocuit.

În etapa următoare BCM Elba îşi poate continua seria succeselor în acest retur de campionat, deoarece va primi vizita modestei echipe din Târgovişte, BC CS Gresiloft.