Handbaliştii timişoreni au pierdut meciul cu Minaur

Deşi sperau să obţină victoria în ultima partidă din acest sezon, handbaliştii de la AS Politehnica Municipal Timişoara s-au recunoscuţi înfrânţi în partida desfăşurată acasă, în sala „Constantin Jude” cu Minaur Baia Mare.

Partida a contat pentru etapa cu numărul 13 din Liga Naţională masculină de handbal. Scorul final a fost de 29 – 25 în favoarea celor de la HC Minaur Baia Mare, după ce aceştia aveau un avantaj de şase goluri, scor 16 – 10, la pauză. Trebuie spus că Timişoara a pornit bine partida, având în primele 10 minute ale partidei abantajul de partea sa. În minutul 12 scorul a fost egalat de băimăreni la 6 – 6, din acest minut oaspeţii preluând în totalitate iniţiativa partidei. Ei au condus până la final, chiar cu un avantaj confortabil. HC Minaur a încheiat turul campionatului cu o victorie. Băimărenii au învins pe Poli Izometal Timişoara cu 29 -25 la finalul unui meci în care în urma faulturilor dure comise de timişoreni, cinci jucători ai Minaurului se resimt serios. Oaspeţii au acuzat jucătorii de la AS Politehnica Municipal că ar fi practicat un joc destul de dur, soldat şi cu ceva accidentări în tabăra lui Minaur. După o partidă dominată în mare parte de oaspeţi, scorul final a fost de 29 – 25 în favoarea acestora.