Handbaliştii timişoreni au pierdut la Reşiţa

UCM Reşiţa a învins Politehnica Municipal Timişoara cu 33-28 (16-12) în meciul amical desfăşurat ieri în oraşul cărăşean. Partida a fost mai echilibrată în prima repriză, dar, în ansamblu, gazdele au dominat meciul.

Diferenţa maximă a fost de 6 goluri, cu 3 minute înainte de final. O veste bună pentru HCM Politehnica Muncipal Timişoara ar putea fi aducerea la echipă a lui Alexandru Gălan, extrema stângă a formaţiei CSM Medgidia. Tranzacţia a devenit sigură după ce formaţia dobrogeană şi-a anunţat retragerea din campionat. Alexandru Gălan evoluează pe poziţia de extremă stângă. El va putea fi văzut la lucru de fanii timişoreni în meciurile care vor avea loc în cadrul turneului Banatul, care va avea loc la Timişoara, în acest sfârşit de săptămână. Alături de gazde vor mai lua parte la competiţie Pick Szeged, vicecampioana Ungariei şi Steaua Roşie Belgrad, campioana Serbiei.

Iată şi programul meciurilor programate în cadrul turneului (acestea vor avea loc la sala Constantin Jude):