Handbaliştii nu mai sperie pe nimeni

Trei din trei, dar din păcate este vorba despre eşecuri… Handbaliştii alb-violeţi au pierdut din nou la o diferenţă mare, după un joc în care au dat impresia că pot reveni, doar la începutul reprizei secunde.

Întâlnirea de la Chiajna s-a desfăşurat fără spectatori, Steaua ispăşind a doua etapă a pedepsei dictate ca urmare a incidentelor pe care le-au generat suporterii, la turneul de Cupa României. Politehnica a început foarte greu întâlnirea, oferind posibilitatea bucureştenilor să facă o diferenţă destul de consistentă încă din primele minute. Avantajul de 5 goluri al Stelei s-a păstrat şi la pauză, scor 16-11. Bănăţenii au avut un oarecare reviriment, în debutul reluării, atunci când s-au apropiat la 16-13. Câteva greşeli individuale în atac au făcut ca gruparea studenţească să piardă, însă, definitiv, contactul cu gazdele. Steaua s-a distanţat tot mai mult şi a ajuns la ceea ce poate fi cea mai drastică înfrângere în acest tur de campionat. Ca prestaţie pozitive pot fi menţionate cele ale portarului Vass Zoltan (cel mai important om al apărării) şi interului Gorijan Spahic (principalul pericol din atacul oaspeţilor). La timişoreni nu au jucat nici de data aceasta Milan Mirkovic şi Alexandru Şimicu – ambii accidentaţi. Nu a putut evolua nici Goran Andrijasevic, revenit la formaţia de pe Bega, după 3 sezoane petrecute la Târgu Jiu ori Odorhei. Andrijasevic nu a obţinut încă toate documentele necesare pentru a fi bun de joc în meciul cu Steaua. Principalii marcatori ai Politehnicii Municipal au fost Spahic – 9 goluri, David – 5 goluri şi Sărăndan – 3 goluri. În etapa următoare, a 4-a din acest campionat, programează la Timişoara jocul dintre Politehnica şi CSM Rom Cri Braşov. Întâlnirea se va desfăşura duminică, 4 octombrie 2009, de la ora 11, la sala „Constantin Jude”. Timişorenii sunt pe ultimul loc din clasament, fiind singura echipă fără niciun punct obţinut.