Handbaliştii, evoluţie penibilă

ORADEA – Temerile cu privire la derby-ul Seriei C a Diviziei A de handbal masculin, referitoare la un rezultat nefavorabil al echipei CSM Oradea, s-au adeverit pe deplin.

Problemele din lotul formaţiei orădene s-au repercutat din plin asupra jocului, handbaliştii noştri având evoluţii pe alocuri penibile.
HC Odorhei a venit, într-adevăr, decisă să se bată pentru victorie. S-a văzut acest lucru încă din primele minute, oaspeţii jucând cu multă determinare şi entuziasm, ca o adevărată echipă, jucătorii ajutându-se între ei şi mobilizându-se reciproc la fiecare fază.

Debut catastrofal

Meciul a început dezastruos pentru gazde, care au încasat gol după gol, incapabile să reacţioneze. În minutul 11, tabela de marcaj indica un rezultat neverosimil, scor 1-8! „Un astfel de debut pe propriul teren nu am avut nici în meciurile din Liga Naţională, cu HCM Constanţa, Steaua sau Dinamo”, afirma directorul CS Municipal, Petruţ Drăgan. HC Odorhei a impresionat în primul rând prin dăruirea şi ambiţia exemplare cu care au jucat, în contrast total cu apatia şi moliciunea echipei noastre.

Cu toate acestea, gazdele puteau câştiga, pentru că oaspeţii nu au impresionat în mod deosebit din punct de vedere al realizărilor tehnice. Au fost superiori la capitolul ambiţie şi voinţă, dar erau o echipă de bătut. Dovadă în acest sens este come-back-ul formaţiei orădene, care a declanşat o pasionantă cursă de urmărire spre finalul reprizei, după un prim sfert de oră ruşinos. CSM Oradea a redus progresiv din handicap, apropiindu-se la un singur gol, scoruri 11-12 (’25), 12-13 (’26). Oaspeţii au câştigat prima repriză, scorul la pauză fiind 14-16, dar orice era încă posibil.

Gafe şi ratări

Din nefericire, pauza nu a fost un sfetnic bun pentru gazde. CSM a reuşit să egaleze, scoruri 19-19 (’38), 20-20 (’39). A urmat apoi un moment prielnic pentru gazde, Marian (HC Odorhei) fiind descalificat pentru a treia eliminare, în minutul 45, la o schimbare greşită. Oaspeţii au reuşit însă să înscrie în inferioritate numerică, trecând din nou în avantaj. Nedelcu a văzut la rândul său cartonaşul roşu pentru a doua intervenţie brutală, încingând spiritele în teren. HC Odorhei n-a mai cedat conducerea până în final, deşi orădenii au ratat mai multe ocazii de a egala, la scorurile de 22-23 (’47), 25-26 (’55), 27-28 (’59).

Forma slabă a portarilor Borodi şi Leu a contribuit, de asemenea, la rezultatul final, oaspeţii fiind superiori şi la acest capitol. HC Odorhei a câştigat finalmente cu 31-28, luând, chiar dacă mai sunt de jucat aproape trei sferturi din campionat, o serioasă opţiune pentru promovare.

CSM Oradea – HC Junior Odorheiul Secuiesc 28-31 (14-16)

CSM Oradea: Borodi, Leu – portari; Munea 6 (1 din 7 m), Simeria 5, Liberţ 4 (1), Albu 3, Mateaş 3, I. Alexandru 3, Nedelcu 2, Câtu 2, Oşvat, Iştoc, Codrea, Rogoz, Halmágyi. Director tehnic: Francisc Biró. Antrenori: Petre Avramescu, Adrian Rus
HC Odorhei: Szabó L., Szabó A. – portari; Solyom, Gal 6 (2), Mihalcea 8, Munteanu, David 7 (1), Talas 2, Orbán, Bădău, Marian 2, Ferenczi 6, Solcanu, Lőrinczi. Antrenori: Vizi József, Kocs Levente
Arbitri: Ionuţ Marta, Ştefan Hendrea (Baia Mare). Observator FR Handbal: Tudor Popescu (Bucureşti)
Lovituri de la 7 m: 4-7. Transformate: 2-3
Eliminări de 2′: 3-5
Cartonaşe roşii: Nedelcu ’45 (pentru fault brutal) / Marian ’43 (pentru 3 eliminări de 2′).