Handbaliştii de la AS Politehnica au câştigat amicalul din Serbia

Succes în amicalul din Serbia. Deşi în acest final de săptămână s-a reluat Liga Naţională de handbal masculin, jucătorii de la Politehnica Municipal Timişoara nu au avut de disputat niciun meci. Aceasta din cauză că alb-violeţii aveau programată partida cu CSM Medgidia.

Cum gruparea dobrogeană s-a retras din campionat, handbaliştii de la AS Politehnica au avut liber în prima etapă a returului. Totuşi, jucătorii alb-violeţi nu au avut concediu în acest weekend, conducerea programând un meci amical, în Serbia, pe terenul divizionarei secunde din Kikinda. Timişoara a reuşit să se impună, victoria fiind conturată mai ales în repriza a doua, când alb-violeţii au avut şi 10 goluri avantaj. Scorul final a fost de 24 – 33, după ce la pauză a fost 12-12. Principalii marcatori pentru Politehnica au fost Spahic – 11, David – 6, Ursu – 5 şi Sărăndan – 4.

Nu au jucat patru oameni din lotul timişorean: portarul Kadar Bela (ruptură parţială a tendonului lui Ahile), centrul Macovei (întindere), interul Şimicu (a încheiat recuperarea după ruptura musculară) şi extrema Cristescu (operat de menisc). Interul Alexandru Şimicu şi-a încheiat recuperarea şi de luni va trece la antrenamentele obişnuite. Extrema dreapta Adrian Cristescu e în mare măsură refăcut după operaţiile de menisc, dar se pregăteşte pentru intervenţiile chirurgicale la ligamentele ambilor genunchi. Politehnica Municipal va începe returul de pe poziţia a 9-a, cu 9 puncte. Echipa va susţine primul meci oficial din 2010 în deplasare la HCM Constanţa. Întâlnirea se dispută mai repede, joi, 4 februarie, deoarece constănţenii au meci în Liga Campionilor în 10 februarie, la Montpellier.