Grecia elimină SUA si e în finală

Bucuria Grecilor
Grecia a invins vineri echipa SUA, 101-95, dupa un meci dramatic si plin de rasturnari de scor.

Ambele echipe au jucat superb, dar grecii merg in finala Campionatului Mondial de Baschet din Japonia! Americanii au jucat gen “de ce sa patrund, sa ma accidentez si sa-mi ratez cariera de milioane de dolari in NBA?”. Si au platit. Carmelo Anthony a plans la final cu ochii pe tabela de marcaj.

Campioana europeana Grecia a invins Statele Unite, vineri, o victorie care se putea anticipa dupa jocul mediocru facut de americani in sferturile de finala, contra Germaniei.

Echipa SUA s-a trezit, insa, dupa partida cu nemtii si a jucat de la egal la egal cu mult mai puternica Grecie. Surprinzator, Vassilis Spanoulis a fost cel mai bun marcator al europenilor, cu 22 de puncte. Echipa SUA ramane pentru al saselea an consecutiv fara un titlu mondial sau olimpic.

Sirena de final i-a gasit pe americani extrem de dezamagiti pe Saitama Super Arena, ca dupa o pandemie. Grecii, intre timp, faceau hora bucuriei la mijlocul terenului. Pe ultimul atac, grecii au sutat mingea sus in tribune si au sarbatorit de parca ar fi castigat medalia de aur.

Americanii au jucat solid in primul sfert, la fel si prima jumatate din al doilea. Cu 6 minute ramase din sfertul 2, conduceau cu 12 puncte, insa au pierdut avantajul. Grecia a marcat 24 de puncte si a primit numai 9, preluand conducerea cu 45-41 la pauza. Sfertul 3 a insemnat niste cosuri explozive de la distanta pentru Grecia, scorul devenind 77-65 in favoarea europenilor.

Capitanii Carmelo Anthony si Dwyane Wade au presat din toate puterile, insa un cos de trei puncte inscris de Spanoulis cu doua minute inainte de final a gasit Grecia in avantaj cu 7 puncte si a inghetat meciul.

Anthony a fost cel mai bun marcator al americanilor, cu 27 de puncte, iar Wade l-a secondat cu 19. Americanii nu s-au facut de ras, au pierdut in fata unei echipe puternice, cu care au jucat de la egal la egal.

Altadata, nici doua echipe ale Greciei nu ar fi stat in fata SUA, dar iata ca baschetul de la ora actuala are o alta scara de valori. A crescut baschetul european in valoare sau a scazut cel american? Probabil cate putin din ambele…