8. februarie 2012 21:21; Reactualizat la: 8.02.2012 21:21


Ghid in fotbal: Goool – 183 de moduri de a inscrie

Antrenorul Ciprian Urican a lansat o carte despre fotbal Antrenorul Ciprian Urican a lansat o carte despre fotbal
Scris de C. Onaca - Fotbalul românesc se specializează graţie primei lucrări dedicate pregătirii tehnico-tactice a unei echipe de fotbal apărută  în România după 1989. „Goool – 183 de moduri de a înscrie” este  titlul sub care antrenorul Ciprian Urican a îngrămădit cât mai mult din esenţa „sportului rege”.

Miercuri după-amiaza a fost lansată o carte ieşită puţin din tipare. Antrenorul Ciprian Urican s-a întâlnit cu jucători şi antrenori deopotrivă pentru a le prezenta volumul în care a adunat exerciţiile pentru finalizare. Un ghid util pentru cei care vor să înveţe şi să înţeleagă fotbalul.

„Într-un moment al involuţiei fotbalului nostru, când toată lumea vorbeşte despre fotbal, e important ca cineva să şi scrie despre fotbal. Cartea pe care a scris-o Urican este menită să dezvolte în antrenori un nivel metodic superior, spune ceva, ceva care foloseşte – importanţa antrenamentului în jocul de fotbal. Toţi antrenorii, indiferent că sunt mari sau mici, au nevoie să citească această carte”, descrie această carte profesorul Ion V. Ionescu.

De ce 183 de metode? „Puteam să aleg 150 sau 200. N-am vrut să dau senzația unui număr fix. 183 e o cifră care naște curiozitate. Iar obiectivul acestei cărți e tocmai de a stârni curiozitate, de a fi deschisă și citită”, spune Ciprian Urican, care explică şi importanţa practică a lucrării: „Aceste exerciţii le-am executat practic pe terenul de joc. Majoritatea sunt pentru a verticaliza faza ofensivă, lucru care lipeşte fotbalului românesc, unul adept al temporizării.”

Cartea „Goool – 183 de moduri de a înscrie” se găseşte în librăria Esotera de pe strada Lucian Blaga.


Recomanda articolul

Parerea ta
Care este parerea ta?
Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria TION Sport local
Incepe goana dupa bani si puncte la ITF Women Timisoara
Marţi, la Giroc, începe cu adevărat turneul de tenis ITF Women Timişoara. După trei zile încărcate cu meciuri [...] mai multe »
Incep emotiile din Cupa Romaniei pentru handbalisti
Politehnica Timişoara încheie actuala stagiune handbalistică odată cu prezenţa în turneul final al Cupei [...] mai multe »
Chester: Inca jucam la 50% din potential
După primele patru luni în Ronaţ, sud-africanul Chester Williams vorbeşte despre echipa care o antrenează, şansele [...] mai multe »
Cazacu se impune si la Slovakiaring
Cătălin Cazacu şi-a consolidat poziţia de lider în Romanian Superbike după cea de-a doua victorie a sezonului, una [...] mai multe »
Medalii pentru inotatorii de la CSM Timisoara
Înotătorii de masters timişoreni au avut o evoluţie excelentă la concursul din localitatea maghiară Szentes. [...] mai multe »
Timba merge la turneul de promovare
Nicio surpriză în turneul semifinal de la București, BC Timba s-a clasat pe locul secund în clasamentul grupei și a [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou