Fotbalistele timisorence au trecut la pas in sferturile Cupei Romaniei

Dacă la masculin Timişoara fotbalistică e doar în Liga a doua, iar din Cupă  a ieşit, la cel feminin situaţia e complet diferită. Fără  a se întrebuinţa serios fotbalistele de la CFR Timişoara au trecut în sferturile Cupei României. Într-un meci susţinut pe teren propriu, ele au învins Sporting Craiova, cu 8 – 1.

Primul gol al meciului a venit după aproape jumătate de oră de aşteptare şi a purtat semnătura Larisei Sârbovan, jucătoarea de naţională a CFR-istelor. Era minutul 26 şi nimeni nu se gândea la scorul fluviu ce va urma. La doar 8 minute mai târziu aceiaşi jucătoare a majorat scorul din pasa lui Manuela Voica. Majorarea diferenţei a venit ca ceva normal după jocul prestat, în minutul 37. A marcat Ababei, după ce portarul oaspeţilor a respins în faţă, neinspirat, şutul lui Sârbovan.

Repriza a doua a adus majorarea substanţială a scorului, dar şi golul de onoare al craiovencelor. A fost 4 – 0 imediat după pauză, a marcat aceiaşi Ababei, iar tot ea a dus scorul la 5 – 0 în minutul 52. Scorul a curs în continuare, Andreea Cojocaru a înscris al şaselea pentru gazde în minutul 61. Adversarele de la Sporting au înscris golul de onoare în minutul 68.

Ababei a fost eroina zilei, ea a mai marcat de două ori în doar zece minute, închizând meciul la 8 – 1. Antrenorul timişorencelor a anunţat deja că îşi doreşte pentru sferturi ca adversară  echipa UTA.